settings icon
share icon
Otázka

Podporuje Biblia komunizmus?

Odpoveď


Komunizmus, odnož socializmu, je experimentálny sociálny systém založený na súbore ideálov, ktoré sa na prvý pohľad zdajú byť v súlade s niektorými biblickými princípmi. Pri bližšom skúmaní však možno nájsť len málo dôkazov o tom, že Biblia skutočne podporuje alebo schvaľuje komunizmus. Je rozdiel medzi komunizmom v teórii a komunizmom v praxi a biblické verše, ktoré sa zdajú byť v súlade s komunistickými ideálmi, sú v skutočnosti v rozpore s praktikami komunistickej vlády.

V opise cirkvi v Skutkoch 2 je prekvapivá veta, ktorá mnohých ľudí priviedla k tomu, aby sa zamysleli nad tým, či Biblia podporuje komunizmus, a niektorých ľudí viedla k silnej obhajobe myšlienky, že komunizmus je vlastne biblický. Úryvok znie: „A všetci veriaci boli spolu a mali všetko spoločné. Aj statky a majetky predávali a delili ich všetkým, ako komu bolo treba“ (Skutky 2,44-45). Zdá sa, že toto vyhlásenie naznačuje, že komunizmus (ktorý má vo svojom srdci túžbu odstrániť chudobu „rozhadzovaním bohatstva okolo seba“) sa nachádzal v prvých kresťanských cirkvách. Medzi cirkvou v Skutkoch 2 a komunistickou spoločnosťou je však zásadný rozdiel, ktorý treba pochopiť.

V cirkvi v Skutkoch 2 si ľudia dávali navzájom z vlastnej dobrej vôle tým, ktorí to potrebovali, a dávali slobodne, bez nariadenia, koľko majú dať. Inými slovami, delili sa o to, čo mali zo spoločnej lásky k sebe navzájom a zo spoločného cieľa – žiť pre Krista a oslavovať Boha. V komunistickej spoločnosti ľudia dávajú, pretože vládny systém ich núti dávať. V tejto veci nemajú na výber, koľko dajú alebo komu dajú. Preto to neodráža to, kým sú; nehovorí nič o ich identite alebo charaktere. Za komunizmu sa od veselého, štedrého darcu aj od lakomého muža vyžaduje, aby dávali presne rovnakú sumu – teda všetko, čo zarobia.

Problémom je radostné dávanie (ktoré podporuje Biblia) verzus nútené dávanie. Druhý list Korinťanom 9:7 hovorí: „Každý tak, ako si umienil v srdci: Nie s nevôľou alebo z donútenia, lebo ochotného darcu miluje Boh“. Koniec koncov, Biblia obsahuje veľké množstvo odkazov na pomoc chudobným, veľkorysosť s tým, čo máme, a starostlivosť o tých, ktorí majú menej šťastia. Keď v tejto oblasti poslúchame s veselým srdcom a so správnou motiváciou, vtedy sa naše dávanie Bohu páči. To, čo sa Bohu nepáči, je dávanie z donútenia, pretože nútené dávanie nie je dávanie z lásky, a preto nič neprináša v duchovnom zmysle. Pavol hovorí Korinťanom: „A keby som rozdal všetok svoj majetok a vydal svoje telo na upálenie, no lásku by som nemal, nič by mi to neosožilo.“ (1. Korinťanom 13:3). Dávanie bez lásky je nevyhnutným výsledkom komunizmu.

Kapitalizmus je v skutočnosti lepší systém, pokiaľ ide o dávanie, pretože sa ukázalo, že zvyšuje individuálne bohatstvo, čo umožňuje jeho občanom dávať zo svojho nadbytku. Ukázalo sa, že komunizmus jednoducho robí všetkých svojich občanov chudobnými, s výnimkou niekoľkých pri moci, ktorí rozhodujú o tom, kam pôjde bohatstvo. Ale ani kapitalizmus nebude fungovať sám o sebe ako systém pomoci chudobným. Záleží na ľuďoch, či budú usilovní (Príslovia 10:4) a štedrí podeliť sa

s ovocím svojej práce (1. Timoteovi 6:18) a či budú dávať z lásky k Bohu a blížnemu. Vidíme teda, že Boh sa stará o fyzické a finančné potreby chudobných tak, aby boli uspokojené kresťanskými jednotlivcami, a nie nejakým systémom vlády.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Podporuje Biblia komunizmus?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries