settings icon
share icon
Otázka

Čo predstavuje kohút v kresťanstve?

Odpoveď


Kresťanstvo má mnoho symbolov, vrátane ryby, holubice, baránka a, samozrejme, kríža. Jedným zo starých symbolov, ktorý sa nachádza na mnohých kostolných vežiach v Európe, je kohút. Rôzne cirkvi uvádzajú rôzne vysvetlenia, prečo sa kohút stal symbolom kresťanstva.

Vyobrazenia kohútov sa nachádzajú v rímskych katakombách a na hroboch alebo sarkofágoch kresťanov aj na iných miestach. Na starých kostoloch v Nemecku, Škótsku, Nórsku, Holandsku a ďalších krajinách sa nachádzajú veterné korouhvičky s kohútmi.

Kohúty v katolíckom umení sa takmer vždy spájajú s Petrom na základe evanjeliových správ o Petrovom zapretí Krista a jeho následnom obnovení. Pred zatknutím Ježiš predpovedal, že Peter ho trikrát zaprie, kým nasledujúce ráno dvakrát zakikiríka kohút. Keď kohút zakikiríkal, Peter si spomenul na Ježišove slová a „vyšiel von a horko zaplakal" (Matúš 26: 75). Kohút predstavuje Petrovo zapretie Krista a zároveň znamená jeho ľútosť a pokánie, keď počul kohútie zakikiríkanie. Kohút ako symbol sa stáva výzvou k pokániu.

V mnohých kultúrach sa kohút vďaka svojmu zvyku kikiríkať na úsvite každého nového rána stal symbolom kresťanského víťazstva svetla nad tmou a triumfu života nad smrťou. Preto niektoré cirkvi používajú kohúta ako symbol vzkriesenia. Iné cirkvi vidia v ohlasovaní nového dňa kohútom symbol zodpovednosti cirkvi ohlasovať novú éru Božej milosti a odpustenia zatemnenému svetu.

Niektorí vidia kohúta ako symbol samotného Krista, toho, ktorého príchod priniesol pravé svetlo sveta a v ktorého vzkriesenie máme nádej. Je to kohút, ktorý ohlasuje ráno, a je to Kristus, ktorý ohlásil koniec duchovnej temnoty a zúfalstva.

V stredoveku sa kohút stal obľúbeným kresťanským obrazom na meteorologických vežiach, známych aj ako meteorologické kohúty. Jeho kikiríkanie sa stalo symbolom bdelého postoja kresťana a jeho pripravenosti na náhly návrat Krista, vzkriesenie mŕtvych a posledný súd nad ľudstvom (Marek 13:32-35-36). Tak ako kohút, aj my čakáme na úsvit.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo predstavuje kohút v kresťanstve?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries