settings icon
share icon
Otázka

Čo je to kniha života?

Odpoveď


Zjavenie 20:15 hovorí: „A ak sa našiel niekto, kto nebol zapísaný v knihe života, bol hodený do ohnivého jazera.“ Kniha života je v tomto kontexte súbor mien tých, ktorí budú žiť s Bohom navždy v nebi. Je to zoznam tých, ktorí sú spasení. Táto kniha života sa spomína aj v Zjavení 3:5; 20:12 a vo Filipanom 4:3. Tá istá kniha sa nazýva aj Baránkova kniha života, pretože obsahuje mená tých, ktorí boli vykúpení krvou Pána Ježiša (Zjavenie 13:8; 21:27).

Ako si môžete byť istí, že vaše meno je zapísané v knihe života? Uistite sa, že ste spasení. Kajajte sa z hriechu a uverte v Pána Ježiša Krista ako svojho Spasiteľa (Filipanom 4:3; Zjavenie 3:5). Keď je vaše meno zapísané v Knihe života, nikdy sa nevymaže (Zjavenie 3:5; Rimanom 8:37-39). Žiadny pravý veriaci by nemal pochybovať o svojej večnej istote v Kristovi (Ján 10:28-30).

Veľký súd na bielom tróne opísaný v Zjavení 20:11-15 je súd pre neveriacich. Táto pasáž jasne hovorí, že na tomto súde nikto nemá svoje meno v knihe života (Zjavenie 20:12-14). Osud bezbožných je spečatený; ich mená nie sú v knihe života; ich trest je istý.

Niektorí ľudia poukazujú na Zjavenie 3:5 ako na „dôkaz“, že človek môže stratiť svoje spasenie. V Zjavení 3:5 sa však jasne hovorí, že Pán nevymaže meno: „Kto zvíťazí.... jeho meno nevymažem z knihy života.“ Víťaz je ten, kto zvíťazil nad pokušeniami, skúškami a zlom tohto sveta - inými slovami, ten, kto je vykúpený. Zachránení sú zapísaní v Božom registri a majú prísľub večnej istoty.

Ďalším úryvkom, nad ktorým niekedy vzniká zmätok, je Žalm 69:28: „Nech sú [Dávidovi nepriatelia] vytretí z knihy života.“ Táto „kniha života“ by sa nemala zamieňať s Baránkovou knihou života. Dávid má na mysli pozemský, fyzický život, nie večný život v nebi. To isté platí aj o „knihe“, ktorá sa spomína v 2. Mojžišovej 32:32-33.

Boh vedie dobré záznamy. Pozná svojich a mená svojich detí natrvalo zapísal do svojej knihy.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je to kniha života?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries