settings icon
share icon
Otázka

Kde je peklo? Aká je poloha pekla?

Odpoveď


Boli predložené rôzne teórie o umiestnení pekla. Tradičný pohľad je, že peklo je v strede Zeme. Iní sa domnievajú, že je vo vesmíre v čiernej diere. V Starom zákone slovo preložené ako „peklo“ je Šeol; V Novom zákone sú to Hades (čo znamená „nevidený“) a Gehenna („údolie Hinnom“). Šeol je tiež preložený ako „jama“ a „hrob“. Šeol aj Hades odkazujú na dočasné príbytky mŕtvych pred súdom (Žalm 9:17; Zjavenie 1:18). Gehenna odkazuje na večný stav trestu zosnulých hriešnikov (Marek 9:43).

Myšlienka, že peklo je pod nami, možno v strede Zeme, pochádza z pasáží, ako je Lukáš 10:15: „A ty, Kafarnaum, vari sa budeš vyvyšovať až do neba? Zrútiš sa do podsvetia!“. V 1. Samuelovej 28: 13-15 Vyvolávanie duchov z En-dóru vidí ducha Samuela „vystupovať zo zeme“. Mali by sme však poznamenať, že ani jedna z týchto pasáží sa nezaoberá geografickou polohou pekla. Kafarnaum zrútené „do podsvetia“, je pravdepodobne odkazom na ich odsúdenie a nie na fyzickú polohu pekla.

V liste Efezanom 4: 9 sa hovorí, že predtým, ako Ježiš vystúpil do neba, „aj zostúpil do nižších častí zeme“. Niektorí kresťania berú „nižšie časti Zeme“ ako odkaz na peklo, kde podľa nich Ježiš strávil čas medzi jeho smrťou a zmŕtvychvstaním. Nová medzinárodná verzia však poskytuje lepší preklad: „Zostúpil aj k nižším pozemským oblastiam.“ Tento verš jednoducho hovorí, že Ježiš prišiel na zem. Je to odkaz na jeho inkarnáciu, nie na jeho miesto po smrti.

Predstava, že peklo je niekde vo vesmíre, pravdepodobne v čiernej diere, je založená na informáciách, že čierne diery sú miesta s veľkým teplom a tlakom, z ktorých nič, ani svetlo, nemôže uniknúť. Ďalšou špekuláciou je, že samotná Zem bude „ohnivé jazero“, o ktorom sa hovorí v Zjavení 20:10-15. Keď bude Zem zničená ohňom (2. Petra 3:10; Zjavenie 21:1), podľa tejto teórie Boh použije túto horiacu guľu ako večné miesto mučenia pre bezbožných. Opäť je to iba špekulácia.

Aby sme to zhrnuli, Písmo nám nehovorí o geologickom (alebo kozmologickom) umiestnení pekla. Peklo je doslovné miesto skutočného trápenia, ale nevieme, kde je. Peklo môže mať v tomto vesmíre fyzické miesto, alebo môže byť v úplne inej „dimenzii“. Bez ohľadu na to, je oveľa menej dôležité vedieť, kde je peklo umiestnené, ako to, aby sme sa mu vyhli.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Kde je peklo? Aká je poloha pekla?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries