settings icon
share icon
Otázka

Je niečo zlé na kreslenom stvárnení biblických príbehov?

Odpoveď


V Biblii sa neuvádza, že kresby alebo karikatúry kresťanských alebo biblických príbehov sú zlé. Ježiš mal rád malé deti a práve deti majú najväčší úžitok z kreslených zobrazení biblických postáv. Vzhľadom na to, čo vieme o Ježišovi, je ťažké si predstaviť, že by kresba alebo karikatúra Daniela v jame levovej, Pavlovho stroskotania alebo Ježiša, ktorý nakŕmil päťtisíc ľudí, urážala Pána - najmä keď cieľom takýchto karikatúr je pomôcť deťom pri vzdelávaní o Biblii.

Niektorí ľudia majú námietky proti kreslenému zobrazovaniu biblických príbehov na základe biblického zákazu vytvárania rytín (3. Mojžišova 26:1). Tento príkaz sa však týka predmetov uctievania, nie umeleckých diel. Biblia nehovorí, že úctivé zobrazovanie Boha alebo biblických postáv v umení je zlé. Boh skutočne prikázal, aby oponu v stánku:„Zhotovíš ju umelecky a vyzdobíš cherubmi" (2. Mojžišova 26:31), takže kresby anjelov nie sú hriešne. Ľudia si už stáročia rozprávajú príbehy, ktoré ilustrujú biblické a morálne pravdy; Ježiš rozprával podobenstvá. Pri ústnom rozprávaní si poslucháč vytvára mentálny obraz opisovaných postáv. Kreslené alebo vizuálne zobrazenia biblických príbehov sú len modernou verziou tejto osvedčenej tradície.

Iní upozorňujú, že kreslené zobrazenie biblických postáv môže byť pre deti, ktoré si kreslené filmy spájajú s vymyslenými príbehmi, mätúce. Ak dieťa vyrastá s poznaním, že kreslené filmy a komiksy „nie sú skutočné", potom môže mať skutočne problém rozoznať, že biblický príbeh je skutočný, keď je zobrazený v kreslenej alebo komiksovej podobe. Táto obava je oprávnená a učitelia Biblie by sa mali uistiť, že ich mladí študenti vedia, že biblický príbeh je pravdivý a že kreslené príbehy sú len ilustrácie.

Tak ako vo väčšine vecí, aj tu je Božím hlavným záujmom srdce (Žalm 51:17; 1. Samuelova 16:7). Biblia hovorí, že všetko, čo robíme a nepochádza z viery, je hriech (Rimanom 14:23). Ak teda sledovanie kresleného filmu o kresťanských dejinách alebo biblických príbehoch z akéhokoľvek dôvodu trápi svedomie človeka, pre tohto človeka je to hriech. Ale ak niekomu inému vizuálne zobrazenie biblických príbehov nevadí a nemá námietky zo svedomia, pre tohto človeka to hriech nie je.

Pri oslovovaní ľudí evanjeliom a vyučovaní detí biblickým príbehom používame rôzne nástroje. Jedným z týchto nástrojov môžu byť kreslené ilustrácie biblických postáv a udalostí.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Je niečo zlé na kreslenom stvárnení biblických príbehov?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries