settings icon
share icon
Otázka

Čo znamená byť jedno telo v manželstve?

Odpoveď


Slovné spojenie „jedno telo“ pochádza z 1. Mojžišovej 2:21-24, keď Boh stvoril Evu a opisuje postup, ako Boh vzal Adamovi rebro, keď spal. Adam poznal, že Eva je časť z neho – oni vlastne boli jedno telo. Termín „jedno telo“ znamená, že rovnako, ako je naše telo nedeliteľné, tak je aj manželský vzťah nedeliteľný. Už viac neexistujú dvaja jednotlivci (dve osoby), ale teraz existuje jeden jedinec (manželský pár). Existuje mnoho názorov na toto zjednotenie.

Čo sa týka emocionálnych vzťahov, nové zjednotenie je na prvom mieste, bezohľadu na minulé alebo budúce vzťahy (1. Mojžišova 2:24). Niektorí partneri vo svojom manželstve dávajú väčší dôraz na vzťah s rodičmi ako na vzťah s partnerom. Toto je začiatok katastrofy v manželstve a je v kolízii s Božím plánom, že muž má opustiť a priľnúť. Podobný problém sa javí aj keď partner dáva väčší dôraz na deti ako na svojho partnera.

Pár má byť jedno v každom ohľade: emocionálnom, duchovnom, intelektuálnom, finančnom, atď. Tak ako každý úd v tele sa stará o celé telo (žalúdok trávi pre celé telo, rozum riadi celé telo, ruky pracujú pre celé telo), tak aj každý partner sa má starať o celé telo. Netreba pozerať na zarobené peniaze ako na „moje“, ale ako na „naše“. Efežanom 5:22-23 a Príslovie 31:10-31 hovorí o tom, ako majú byť muž a žena zjednotení.

Tiež sú fyzicky spojení v jedno telo a výsledkom toho sú deti; a tieto deti obsahujú ich genetickú pečať. Rovnako aj zo sexuálneho aspektu, partneri nemajú považovať svoje telá iba za svoje, ale rovnako patriace i partnerovi (1. Korinťanom 7:3-5). Nemajú sa zameriavať na svoje potešenie, ale na potešenie partnera.

Táto jednota a túžba pomáhať jeden druhému neprichádza automaticky a to najmä následkom ľudského pádu do hriechu. Človek má priľnúť k svojej žene (1. Mojžišova 2:24). To znamená „zalepiť sa“ o svoju ženu. To neznamená iba vstúpiť do manželstva, ale aj pretrvávať v manželstve. Telesné zmýšľanie je „robiť to, z čoho sa ja dobre cítim“. Ale v manželstve treba robiť to, z čoho sa dobre cíti môj partner. Mnohokrát sa manželstvo končí kvôli sebeckému vzťahu voči partnerovi.

Hoci je krásne, keď manželia žijú v súlade a napĺňajú potreby jeden druhému, predsa Boh plánoval pre manželstvo niečo viac. Tak, ako slúžili Kristovi pred manželstvom (Rimanom 12:1-2), teraz majú slúžiť Bohu spolu a majú vychovávať deti, aby slúžili Bohu (1. Korinťanom 7:29-34; Malachiáš 2:15; Efežanom 6:4). Priscila a Akvila v Skutkoch 18 sú toho skutočným príkladom. Keď pár túži slúžiť Bohu, Duch Svätý bude napĺňať ich manželstvo radosťou (Galaťanom 5:22-23). V Édenskej záhrade boli tri osoby (Adam, Eva a Boh) a bola radosť. Takže i dnes, ak je Boh stredobodom manželstva, bude prítomná radosť. Bez Boha nie je možná skutočná jednota.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo znamená byť jedno telo v manželstve?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries