settings icon
share icon
Otázka

Ako môžem vedieť, či som jedným z vyvolených?

Odpoveď


Hoci existuje mnoho názorov na to, čo presne znamená vyvolenie v súvislosti so spasením, skutočnosť, že veriaci sú vyvolení, je nesporná (Rimanom 8:29-30; Efezanom 1:4-5.11; 1. Tesaloničanom 1:4). Jednoducho povedané, učenie o vyvolení znamená, že Boh si vyberá/určuje/vyvolí/predurčuje, kto bude spasený. Nie je v rozsahu tohto článku určiť, ako vyvolenie funguje. Otázka skôr znie: „Ako môžem vedieť, či som jedným z vyvolených?“ Odpoveď je mimoriadne jednoduchá: veriť!

Biblia nás nikde nepoučuje, aby sme sa zaujímali o svoj status vyvoleného a nevyvoleného. Boh nás skôr vyzýva, aby sme verili, aby sme prijali Ježiša Krista ako Spasiteľa, a to z milosti skrze vieru (Ján 3:16; Efezanom 2:8-9). Ak človek skutočne verí v Ježiša ako jediného záchrancu, patrí medzi vyvolených. Či viera zabezpečuje vyvolenie, alebo vyvolenie spôsobuje vieru - to je na inú debatu. Isté však je, že viera je dôkazom vyvolenia. Nikto nemôže prijať Ježiša ako Spasiteľa, ak ho Boh nepriťahuje (Ján 6:44). Boh povoláva/ťahá tých, ktorých predurčil/vyvolil (Rimanom 8:29-30). Spasiteľná viera nie je možná bez Božieho vyvolenia. Preto je spasiteľná viera dôkazom vyvolenia.

Myšlienka, že človek chce byť spasený, ale nemôže, pretože nepatrí medzi vyvolených, je Biblii absolútne cudzia. Nikto sa neusiluje o Boží plán spasenia sám od seba (Rimanom 3:10-18). Tí, ktorí nemajú Krista, sú slepí voči svojej potrebe spasenia (2. Korinťanom 4:4). To sa zmení len vtedy, keď Boh začne človeka priťahovať k sebe. Je to Boh, kto otvára oči a osvieti myseľ na potrebu Ježiša Krista ako Spasiteľa. Človek nemôže konať pokánie (zmeniť zmýšľanie o hriechu a potrebe spasenia), pokiaľ mu Boh nedopraje pokánie (Skutky 11:18). Preto ak rozumiete Božiemu plánu spasenia, uvedomujete si svoju potrebu a cítite sa nútení prijať Ježiša Krista ako svojho Spasiteľa, uverte a ste spasení.

Ak ste prijali Ježiša Krista ako svojho Spasiteľa, dôverujete Mu, že On jediný vie spasiť, a veríte, že Jeho obeť je úplnou platbou za vaše hriechy - blahoželáme vám, patríte medzi vyvolených.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Ako môžem vedieť, či som jedným z vyvolených?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries