settings icon
share icon
Otázka

Prečo sú v Matúšovom evanjeliu v gerazských hroboch dvaja posadnutí, ale u Marka a Lukáša len jeden?

Odpoveď


Tri úryvky, ktoré opisujú udalosť s démonmi v krajine Gerasénov, nazývanej tiež Gadaréni, sú Matúš 8:28-34, Marek 5:1-20 a Lukáš 8:26-39. Matúšov opis spomína dvoch posadnutých, zatiaľ čo Marek a Lukáš len jedného. Je v týchto opisoch nejaký rozpor a protirečia si autori evanjelií?

Najprv je potrebné zistiť, či traja autori opisujú tú istú udalosť. Načasovanie udalosti vo všetkých troch opisoch - hneď po utíšení búrky na Galilejskom mori -, ako aj ďalšie podobnosti (život v hroboch, zúrivosť démona, rozhovor s démonmi, ich zahnanie do prasiat, utopenie stáda a reakcia tých, ktorí boli svedkami tejto scény) dávajú za pravdu Matúšovi, Markovi a Lukášovi, že opisujú tú istú udalosť. Otázkou teda zostáva, či bol démon jeden alebo dvaja.

Matúš hovorí o dvoch démonoch, zatiaľ čo Marek a Lukáš spomínajú len jedného z nich. Nie je jasné, prečo sa rozhodli spomenúť len jedného, ale to nevylučuje možnosť prítomnosti druhého démona. Marek a Lukáš nehovoria, že tam bol „len jeden" posadnutý človek. Jednoducho uvádzajú, že jeden z dvoch sa stretol s Ježišom a rozprával sa s ním. Z nejakého dôvodu nám Matúš jednoducho poskytuje viac informácií ako Marek a Lukáš.

V každom prípade neexistuje žiadny rozpor. K rozporu dochádza len vtedy, ak jedno tvrdenie znemožňuje druhé a neexistuje absolútne žiadny spôsob, ako ich zosúladiť. Povedzme napríklad, že na stôl položíme dve jablká. Výrok 1: Na stole sú dve jablká. Výrok 2: Na stole je len jedno jablko. Tieto dva výroky si navzájom odporujú. Teraz si tieto dva výroky prečítajte: Tvrdenie 1: Na stole sú dve jablká. Výrok 2: Na stole je jedno jablko. Tieto dva výroky si neodporujú. Rovnako ani biblické výpovede nepredstavujú rozpor. Všetky tri výpovede opisujú posadnutie démonmi a moc, ktorú má Ježiš nad svetom duchov. Všetky tri nám hovoria o tom, že si dal záležať na tom, aby prešiel cez more a zachránil niekoho pred démonmi. Všetky tri potvrdzujú, že existoval aspoň jeden človek, ktorý bol sužovaný démonmi. Skutočnosť, že sa tieto tri správy líšia v niektorých drobných detailoch, dokazuje len to, že ich napísali traja rôzni autori, z ktorých každý sa rozhodol zamerať na iný aspekt tejto správy.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Prečo sú v Matúšovom evanjeliu v gerazských hroboch dvaja posadnutí, ale u Marka a Lukáša len jeden?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries