settings icon
share icon
Otázka

Čo Biblia hovorí o jaskynných ľuďoch a neandertálcoch?

Odpoveď


Biblia nepoužíva termín jaskynní ľudia alebo neandertálci a na základe Písma neexistujú „predhistorickí“ ľudia. Význam slova „predhistorickí“ je „patriaci do obdobia pred zaznamenanými dejinami“. Na základe tohto sa predpokladá, že biblický záznam je iba výmysel, pretože 1. Mojžišova hovorí o stvorení, ktoré sa udialo prv než bol stvorený človek (najmä o prvých piatich dňoch stvorenia – človek bol stvorený v šiesty deň). Biblia hovorí, že Adam a Eva boli dokonalé ľudské bytosti od času ich stvorenia a nevyvíjali sa ďalej.

Ďalej, Biblia hovorí o období veľkých a traumatických zmien na zemi – potopa (1. Mojžišova 6-9), počas ktorej celá civilizácia bola zničená okrem ôsmich ľudí. Ľudstvo muselo začať od začiatku. V tomto kontexte niektorí učenci považujú, že ľudia žili v jaskyniach a používali kamenné náčinie. Ale títo ľudia neboli primitívni; boli iba chudobní. A zrejme, že neboli poloopice. Fosílne pozostatky sú jasné: jaskynní ľudia boli ľudia – ľudia, ktorí žili v jaskyniach.

Existujú fosílne pozostatky primátov, ktoré darvinistickí paleoantropologisti vysvetľujú ako druh cicavcov, ktorí sú na vývojovej škále medzi homo sapiensom a opicou. Mnoho ľudí si predstavuje takéto niečo, keď uvažuje o jaskynných ľuďoch. Predstavujú si chlpatého človeka, ktorý sa podobá na opicu, ako stojí zhrbený pri ohni v jaskyni a maľuje po stenách zaostalým kamenným náčiním. Toto je častý omyl. Ale čo sa týka darvinistického paleoantropologizmu, musíme si byť vedomí, tieto interpretácie vyjadrujú určitý svetonázor, ale trpia nedostatkom dôkazov. Vlastne, nielenže existuje akademická komunita, ktorá sa protiví tomuto názoru, ale aj sami darvinisti nie sú jednotní vo svojich predpokladoch.

Žiaľ, najrozšírenejšie stanovisko je predsa to, že sa človek a opica vyvinuli z rovnakého predka. Ale toto nie je hodnoverné vysvetlenie dostupných dôkazov. Vlastne toto vysvetlenie trpí nedostatkom dôkazov.

Keď Boh stvoril Adama a Evu, boli úplne vyvinutí ako ľudia, schopní komunikovať, mať spločenstvo a vyvíjať sa (1. Mojžišova 2:19-25; 3:1-20; 4:1-12). Je zaujímavé, akú dlhú dobu berú do úvahy učenci, keď hovoria o rozvoji ľudstva. Našli zub v jaskyni a na základe toho vytvorili človeka podobného opici, ktorý žije v jaskyni. Neexistuje spôsob, ako možno dokázať existenciu jaskynných ľudí na základe fosílnych pozostatkov. Prírodovedci majú iba teóriu a pokúšajú sa vtesnať dôkazy do tej teórie. Adam a Eva boli prvé ľudské bytosti a boli úplne vyvinutí, inteligentní a vzpriamení.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo Biblia hovorí o jaskynných ľuďoch a neandertálcoch?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries