settings icon
share icon
Otázka

Čo je to islam a v čo moslimovia veria?

Odpoveď


Náboženstvo islam bolo založené v 7. storočí nášho letopočtu. Založil ho človek menom Muhamed. On hovoril, že ho navštívil anjel Gabriel. Počas týchto anjelských návštev, ktoré trvali 23 roky (kým Muhamed nezomrel), bolo mu zjavené slovo Božie (slovo boha Alaha). Tieto zjavenia tvoria moslimskú svätú knihu Qur´an. Islam učí, že je Kurán posledné zjavenie boha Alaha.

Moslimovia veria, že Kurán je dokonalé Alahovo slovo a odmietajú preklady Kuránu. Preklad nie je vierohodný, takže prijímajú Kurán iba v arabskom jazyku. Hoci je Kurán hlavná kniha, používajú aj Sunah – je to iný zdroj náboženských inštrukcií. Sunah je kniha, ktorú napísali Mohamedovi spolupracovníci a hovorí o tom, čo Mohamed hovoril, robil a čo dovolil.

Podstatou v islame je, že Alah je zvrchovaný a jediný Boh a že Mohamed je jeho prorok. Keď zachovávate tieto veci, ľahko sa stanete moslimom. Slovo „moslim“ znamená: „ten, ktorý sa podriaďuje Alahovi“. Islam hovorí, že je to hlavné náboženstvo, z ktorého vznikli aj ostatné náboženstvá (judaizmus a kresťanstvo).

Moslimovia zakladajú svoju vieru na piatich pilieroch:

1. svedectvo viery: „Neexistuje iný boh okrem Alaha a Mohamed je jeho prorok“.

2. modlitba: päť modlitieb sa musí vykonať počas dňa

3. dávanie: každý musí dávať tým, ktorí sú v núdzi, lebo všetko pochádza od Alaha

4. pôst: vedľa čiastočného pôstu, všetci moslimovia majú pôst počas Ramadanu (deviaty mesiac podľa moslimského kalendára)

5. hádž: je to púť do Meky, ktorú by mal každý moslim podniknúť aspoň raz v živote

Týchto päť prikázaní sa berie veľmi vážne a dodržiavajú sa doslovne. Prístup do raja pre moslima závisí od dodržiavania týchto piatich prikázaní.

Islam má niekoľko podobností s kresťanstvom, ale aj rozdielov. Ako aj kresťanstvo, islam je monoteistický, ale vzhľadom na kresťanstvo popiera Trojstvo. Tiež schvaľuje rôzne časti Biblie, ako je zákon a evanjeliá, ale väčšinu popiera a hovorí o nich, že nie sú inšpirované Bohom.

Islam hovorí, že Ježiš bol prorok, a nie Syn Boží (jedine Alah je Boh, a on nemôže mať syna). Tiež islam verí v to, že Ježiš sa nenarodil z panny, ale bol stvorený ako Adam, z prachu zeme. A tiež hovoria, že Ježiš nezomrel na kríži; takže protivia sa stredobodu kresťanstva.

Nakoniec islam hovorí, že vstup do raja sa získava dobrými skutkami a konaním toho, čo píše v Kuráne. Biblia hovorí, že sa človek nemôže porovnať Bohu. Jedine skrze Jeho milosť a lásku hriešnik môže byť spasený, a to skrze vieru v Ježiša Krista (Efežanom 2:8-9).

Je zrejmé, že pravda nemôže byť aj islam aj kresťanstvo. Alebo bol Ježiš najväčší prorok alebo to bol Muhamed. Alebo je Biblia Slovo Božie alebo je to Kurán. Spasenie sa získa skrze vieru v Ježiša Krista alebo sa získava dodržiavaním piatich prikázaní. Iba jedno je pravda. A rozdiel medzi týmito dvomi náboženstvami je podstatný – je to rozdiel, ktorý má večné následky.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je to islam a v čo moslimovia veria?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries