settings icon
share icon
Otázka

Aké je teória inteligentného dizajnu?

Odpoveď


Teória inteligentného dizajnu hovorí, že inteligentné príčiny sú nevyhnutné na vyjadrenie komplexnej, informáciami bohatej štruktúry biológie a že tieto príčiny sú empiricky zistiteľné. Určité biologické rysy sa vzpierajú štandardnému darvinistickému vysvetleniu náhody, pretože sa javia akoby boli navrhnuté. Keďže dizajn logicky vyžaduje inteligentného dizajnéra, tak potom prítomnosť dizajnu nám dáva podáva svedectvo o dizajnérovi. V teórii inteligentného dizajnu existujú tri hlavné tvrdenia: 1) neredukovateľná zložitosť, 2) špecifikovaná zložitosť a 3) antropický princíp.

Neredukovateľná zložitosť je definovaná ako „ ...jeden systém, ktorý je zložený z niekoľkých dobre prispôsobených, vzájomne sa ovplyvňujúcich častí, ktoré spolu prispievajú k základnej funkcii, kde by odstránenie aj jednej časti spôsobilo, žeby celý systém prestal fungovať.“ . V skratke, život sa skladá z častí, ktoré sú tak poprepletané, že závisia jedna na druhej, aby boli užitočné. Náhodná mutácia by mohla spôsobiť vznik novej časti, ale nie súbežný vývoj viacnásobných častí, ktoré sú potrebné na to, aby systém fungoval. Napríklad, ľudské oko je zjavne veľmi užitočným systémom. Bez buľvy, optických nervov a zrakovej kôry by náhodne zmutované neúplné oko bolo skôr brzdou k prežitiu druhov a preto by bolo vyradené skrze proces prirodzeného výberu. Oko nie je užitočným systémom, pokiaľ nie sú prítomné všetky jeho časti a ak nefungujú správne v ten istý čas.

Špecifikovaná zložitosť je myšlienkou, ktorá vraví, že keďže môžeme nájsť predpísané súbory zákonitostí v organizmoch, tak potom musí existovať určitá forma vedenia, ktorá je zodpovedná za ich pôvod. Ďalej špecifická zložitosť tvrdí, že je nemožné, aby sa vyvinuli súbory zákonitostí skrze náhodné procesy. Napríklad, miestnosť v ktorej je 100 opíc a 100 počítačov by mohlo koniec-koncov vyprodukovať zopár slov, alebo možno dokonca aj vetu, ale nikdy by z toho nevzišla Shakespearovská hra. A o čo zložitejší je biologický život v porovnaní so Shakespearovskou hrou?

Antropický princíp tvrdí, že svet a vesmír sú „dobre naladené“, aby tak na Zemi vytvorili podmienky pre život. Ak by pomer zložiek vo vzduchu na zemi bol nepatrne pozmenený, mnoho živočíšnych druhov by veľmi rýchlo vyhynulo. Ak by Zem bola o pár kilometrov bližšie alebo ďalej od Slnka, mnoho druhov by prestalo existovať. Existencia a vývoj života na zemi vyžaduje aby bolo veľké množstvo hodnôt nadstavených tak presne, že by bolo nemožné, aby všetky hodnoty vznikli skrze náhodné, nekontrolované udalosti.

Aj napriek tomu, že teória inteligentného dizajnu neurčuje zdroj inteligencie (či už to je Boh, UFO alebo niečo iné), veľká väčšina ľudí zastávajúca teóriu inteligentného dizajnu sú teisti. Podobu dizajnu, ktorý prevláda v biologickom svete vidia ako dôkaz pre existenciu Boha. Avšak je zopár ateistov, ktorí nedokážu poprieť silné dôkazy dizajnu, no nie sú ochotní uznať Boha Stvoriteľa. Majú tendenciu vykladať tieto dôkazy na to, že Zem bola „vysadená“ nejakou nadradenou rasou mimozemských stvorení. Samozrejme že sa nevyjadrujú ani k pôvodu týchto „mimozemšťanov“ a tak sme späť pri pôvodnom probléme s dostačujúcou odpoveďou.

Teória inteligentného dizajnu nie je biblickým kreacionizmom. Medzi týmito dvomi stanoviskami je dôležitý rozdiel. Biblický kreacionisti začínajú so záverom, že biblický záznam stvorenia je spoľahlivý a správny, že život na Zemi bol nadizajnovaný inteligentným činiteľom – Bohom. Potom hľadajú dôkazy v prírodnej sfére a prídu ku záveru, že život na Zemi bol nadizajnovaný inteligentným činiteľom (nech už to je ktokoľvek).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Aké je teória inteligentného dizajnu?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries