settings icon
share icon
Otázka

Ako budem vediť, či som našiel/našla ideálneho partnera pre mňa?

Odpoveď


Biblia nehovorí o tom, ako si najsť ideálneho partnera a ani k tomu nedáva pokyny. Jediné, čo Božie slovo konkrétne hovorí ohľadom toho je, aby to nebol neveriaci partner (2. Korinťanom 6:14-15). Najprv, 1. Korinťanom 7:39 hovorí o tom, že keď hľadáme partnera, mal by to byť niekto, kto je prijateľný pre Boha – inými slovami kresťan. Okrem tohto Biblia nehovorí nič viac ohľadom ideálneho partnera.

Takže, prečo nám Boh jasne nepovie, čo by sme mali hľadať v partnerovi? Prečo nemáme viac detailov ohľadom takej dôležitej veci? Pravda je, že je Biblia celkom jasná ohľadom toho, ako sa máme správať, takže detaily nie sú potrebné. Kresťania by mali rovnako zmýšľať ohľadom dôležitých vecí, takže ak je pár odovzdaný svojmu manželstvu a Kristovi, oni už obsahujú to, čo je potrebné pre fungovanie. Ale keďže je spoločnosť plná falošných kresťanov, bolo by dobre rozlišovať, kto je kto a potom vstúpiť do manželstva. Keď vieme, ktoré sú priority potenciálneho partnera – či je skutočne podriadený Kristovi – môžeme pokračovať v uvažovaní o ďalších krokoch.

Najprv by sme si mali byť istí, či chceme vstúpiť do manželstva. Mali by sme byť dostatočne zrelí, aby sme mohli vidieť ďalej od toho, čo je tu a teraz. Je to spoločný život s jednou osobou. Tiež musíme vedieť, že manželstvo je obeť a nesebeckosť. Pred manželstvom by muž i žena mali poznať ich záležitosti (Efežanom 5:22-31; 1. Korinťanom 7:1-13; Kološanom 3:18-19; Títovi 2:1-5; 1. Petrova 3:1-7).

Pár by sa mal poznať určitý čas, predtým než vstúpia do manželstva. Mali by pozorovať, ako sa tá druhá osoba správa v rôznych situáciach, ako sa správa vôči rodine, priateľom a s kým trávi čas. Osoba sa správa tak, ako sa správajú ľudia, s ktorými trávi čas (1. Korinťanom 15:33). Mali by súhlasiť ohľadom vecí, ako sú mravnosť, financie, hodnoty, deti, služba v cirkvi, vzťah s rodinou, zamestnanie. Toto sú oblasti, v ktorých môže prísť do konfliktu, a preto by sa to malo podrobne analyzovať.

Nakoniec, každý pár by mal ísť na rozhovor s pastorom alebo s niekym, kto je odborný v takých veciach. Tu sa naučia rôznym veciam, ako budovať manželstvo na Kristovi a naučia sa ako riešiť konflikty. Po ukončení toho je pár pripravený na modlitebné rozhodnutie, či vstúpiť do manželstva alebo nie. Ak v úprimnosti hľadáme Božiu vôľu, On nám ukáže cestu (Príslovie 3:5-6).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Ako budem vediť, či som našiel/našla ideálneho partnera pre mňa?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries