settings icon
share icon
Otázka

Čo je hyperkalvinizmus a je biblický?

Odpoveď


Jednoduchá definícia je takáto: hyperkalvinizmus je viera, že Boh zachraňuje vyvolených prostredníctvom svojej suverénnej vôle s malým alebo žiadnym použitím metód na dosiahnutie spásy (ako je evanjelizácia, kázanie a modlitba za stratených). Hyperkalvinista k nebiblicky príliš zdôrazňuje Božiu suverenitu a nedostatočne zdôrazňuje zodpovednosť človeka v diele spásy.

Zjavným dôsledkom hyperkalvinizmu je, že potláča akúkoľvek túžbu evanjelizovať stratených. Väčšina cirkví alebo denominácií, ktoré sa držia hyperkalvínskej teológie, sa vyznačuje fatalizmom, chladom a nedostatkom istoty viery. Málo sa zdôrazňuje Božia láska k strateným a Jeho vlastnému ľudu, ale skôr nebiblické zaujatie Božou suverenitou, Jeho vyvolením spasených a Jeho hnevom za stratených. Evanjelium hyperkalvína je vyhlásením o Božej spáse vyvolených a jeho zatratení stratených.

Biblia jasne učí, že Boh je zvrchovaný nad celým vesmírom (Daniel 4:34-35), vrátane spásy ľudí (Efezanom 1:3-12). Ale s Božou suverenitou Biblia tiež učí, že Jeho motiváciou na záchranu stratených je láska (Efezanom 1:4-5, Ján 3:16, 1. Jána 4:9-10), a že Božím prostriedkom na záchranu stratených je ohlasovanie Jeho Slova (Rimanom 10:14-15). Biblia tiež deklaruje, že kresťan má byť horlivý a rozhodný vo svojom zdieľaní s neveriacimi, ako Kristovi vyslanci máme „prosiť“ ľudí, aby sa zmierili s Bohom (2. Korinťanom 5:20-21).

Hyperkalvinizmus preberá biblickú doktrínu, Božiu suverenitu, a posúva ju do nebiblického extrému. Hyperkalvín tým bagatelizuje lásku k Bohu a potrebu evanjelizácie.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je hyperkalvinizmus a je biblický?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries