settings icon
share icon
Otázka

Čo je Dávidova hviezda a je biblická?

Odpoveď


V Biblii nie je žiadna zmienka o Dávidovej hviezde (alebo štíte). O pôvode Dávidovej hviezdy existuje niekoľko rabínskych príbehov. Tie sa pohybujú od tvaru hviezdy na štíte kráľa Dávida cez symbol na pečatnom prsteni kráľa Šalamúna až po vynález Bar Kokhby, židovského vodcu, ktorý viedol tzv. povstanie Bar Kokhby proti Rímskej ríši v roku 132 n. l. Mekubbalim (stúpenci kabaly) tvrdia, že tento symbol má magickú moc. Pre žiadne z týchto tvrdení neexistuje jednoznačná historická alebo archeologická podpora.

Hviezda pozostáva z dvoch prepletených trojuholníkov: jeden ukazuje na Boha a druhý na človeka, čo symbolizuje vzťah medzi nimi - „prienik dvoch sfér" (zdroj: Franz Rosenzweig, Star of Redemption, 1912). Šesť bodov podľa Rosenzweiga predstavuje dve triády: stvorenie, zjavenie a vykúpenie spolu s Bohom, Izraelom a svetom pohanov. Eder ich alternatívne charakterizuje tak, že predstavujú šesť aspektov Božieho Ducha podľa Izaiáša 11:2 (Eder, The Star of David, s. 73). Kabala učí, že šesť bodov označuje rozsah Božej zvrchovanosti (sever, juh, východ, západ, hore a dole). Hviezda má po obvode 12 čiar, ktoré pravdepodobne predstavujú 12 izraelských kmeňov.

Najstaršími archeologickými nálezmi s týmto znakom je náhrobný kameň Žida v talianskom Tarentume z 3. storočia a nápis na stene synagógy zo 6. storočia na území starovekého Izraela. Používal sa pomerne zriedkavo, až kým ho oficiálne neprijali Židia v Prahe v 17. storočí a neskôr sionistické hnutie v roku 1897. Nacistické Nemecko používalo tento symbol na označenie Židov v rámci svojich hraníc a po dlhých diskusiách sa začal používať na štátnej vlajke obnoveného Izraela v roku 1948. Dávidova hviezda je dnes všeobecne uznávaná ako symbol judaizmu, Izraela a sionizmu.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je Dávidova hviezda a je biblická?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries