settings icon
share icon
Otázka

Má husia koža nejaký duchovný význam?

Odpoveď


Husia koža je mimovoľná a prirodzená fyzická reakcia na chlad, strach, náhly úzkosť alebo pocit vzrušenia, keď sa svaly na báze vlasových folikulov stiahnu. Kontrakcia spôsobí, že chĺpky na tele sa postavia na špičky alebo sa rozštiepia, čím sa na povrchu pokožky zároveň vytvoria hrbolčeky. Tieto hrbolčeky a zdvihnuté chĺpky zachytávajú vzduch a vytvárajú izolačnú vrstvu proti chladu.

Názov husia koža pochádza zo spôsobu, akým vyzerá koža husi po vytrhaní peria. Medzi ďalšie výrazy pre husiu kožu patria husia koža, zimomriavky a husia koža. Husia koža nemá žiadny duchovný význam.

Boh je náš Stvoriteľ. On navrhol ľudské telo so všetkými jeho úžasnými a zložitými funkciami, vrátane tých, ktoré sa dejú bez toho, aby sme na ne mysleli, ako napríklad husia koža. Boh vytvoril spôsob, ako má telo reagovať na chlad, a jeho súčasťou je aj automatická reakcia kože, ktorá vytvára izoláciu a teplo.

Ľudia môžu pociťovať husiu kožu aj v teplom prostredí počas chvíľ intenzívnych emócií, mimoriadnej inšpirácie a duchovného vzrušenia. Niektorí ľudia sa domnievajú, že táto husia koža je „posolstvom od Boha" alebo že husia koža má nejaký duchovný význam. Biblia nám však neposkytuje žiadne dôkazy, ktoré by naznačovali akýkoľvek duchovný význam husej kože.

Niektorí ľudia môžu skutočne zažiť husiu kožu, keď sa Duch Svätý pohne v ich živote alebo prehovorí k ich srdciam; sú to predsa výnimočné a úchvatné chvíle. Sme duchovné, emocionálne a fyzické bytosti. Telo, duša a duch sú tajomne prepojené, a preto môžeme niekedy očakávať fyzické reakcie na duchovné zážitky. Fyzická reakcia však nie je dôkazom duchovného pôsobenia Boha.

Veriaci by si mali byť vedomí, že neexistuje žiadny biblický základ, na základe ktorého by bolo možné tvrdiť, že husia koža je znakom Božej prítomnosti alebo iným duchovným ukazovateľom. Žijeme vierou, nie zrakom - alebo pocitom. Nedáme na vibrácie, energie ani emócie. Zároveň si môžeme byť istí, že na pocite husej kože počas bohoslužieb alebo iných inšpiratívnych chvíľ spoločenstva s Bohom nie je nič nepriaznivé. Môžeme si vychutnávať a dokonca oslavovať prirodzenú reakciu tela na živého Boha, ktorý komunikuje so svojím ľudom, pričom si dávame pozor, aby sme čisto fyzickej reakcii nepripisovali duchovnú hodnotu.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Má husia koža nejaký duchovný význam?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries