settings icon
share icon
Otázka

Čo to znamená, že sme hrozne a predivne utvorení (Žalm 139:14)?

Odpoveď


Žalm 139:14 hovorí: „Oslavovať ťa budem preto, že som hrozne a predivne utvorený. Predivné sú tvoje skutky, a moja duša to zná veľmi dobre.“ Kontext tohto verša je neopísateľná príroda našich fyzických tiel. Ľudské telo je najzložitejší a jedinečný organizmus na svete a tá zložitosť a jedinečnosť hovorí o jeho Stvoriteľovi. Každý aspekt tela, počnúc od najmenších mikroskopických buniek prejavuje, ako sme hrozne a predivne utvorení.

Inžinieri pochopili ako vytvoriť silné a zároveň ľahké hrady – tak, že položili tvrdý silný materiál zvonku na okraje prierezu a vnútro vyplnili ľachším, slabším materiálom. Takto to urobili, pretože najväčšie zrážky bývajú na povrchu štruktúry, keď hrada odporuje prehnutiu. Prierez ľudskej kosti ukazuje, že tvrdý materiál je zvonku a vnútri je továreň na výrobu krvných buniek. Keď preskúmate najlepšiu kameru a jej schopnosť prepustiť alebo neprepustiť svetlo a jej možnosť automaticky fokusovať, uvidíte skopírované operácie ľudského oka. A tým, že máme dve oči, máme diaľkovú percepciu, ktorá nám umožňuje, aby sme určili, ako ďaleko sa nachádza určitý predmet.

Ľudský mozog je tiež úžasný ústroj, hrozne a predivne utvorený. Obsahuje možnosť učiť sa, posudzovať a kontrolovať mnoho automatických funkcií, ako sú tepová frekvencia, krvný tlak, dýchanie, udržiava rovnováhu na kráčanie, bežanie, státie a sedenie, kým sa my sústreďujeme na niečo iné. Počítače môžu napodobniť ľudský mozog v základných výpočtových funkciách, ale sú primitívne, keď ide o niečo zložitejšie. Mozog má úžasnú schopnosť prispôsobovať sa. V jednom pokuse, keď ľuďom boli dané okuliare, ktoré otočili všetko naopak, ich mozog rýchlo rozlúštil informáciu, ktorú dostával a umožnil im, aby videli všetko tak ako vlastne je. Keď ľudia boli oslepení na určitý čas, ich mozog začal používať iné zmysly. Keď sa ľudia presťahujú do domu, ktorý je v blízkosti železnice, ich mozog sa rýchlo naučí filtrovať zvuk vlaku.

Čo sa týka miniaturizácie, ľudské telo je tiež hrozne a predivne utvorené. Napríklad, informácia potrebná na kopírovanie celého ľudského tela sa nachádza v dvojitej reťazi DNA, ktorá sa nachádza v každej bunke ľudského tela. A systém prenosu informácií a kontroly, ktorý predstavuje náš nervový systém je úžasne zložený v porovnaní s ľudským vynálezom drôtov a optických káblov. Každá bunka, o ktorej sme si niekedy mysleli, že je jednoduchá, je vlastne malá továreň, ktorú ešte úplne ani nechápeme. Ako sa mikroskopy stávajú čoraz lepšími, začíname chápať, aká je vlastne každá bunka zložitá.

Vezmime do úvahy jednu oplodňenú bunku ako nový ľudský život. Z tej jednej bunky sa v maternici rozvijú rozličné tkanivá, ústroje a systémy, ktoré budú spolu pracovať v úžasne koordinovaných procesoch. Príklad je diera v septume medzi dvomi srdcovými komorami. Táto diera sa zatvorí presne pri rodení dieťaťa, aby dovolila okysličovanie z pľúc a to sa nestane skôr, kým je dieťa v materici a kým dostáva kyslík cez pupočnú šnúru.

Ďalej, ľudský imunologický systém je schopný bojovať proti rôznym nepriateľom a oprávať sa (opraviť chybnú časť DNK, zriasť kosti). Áno, exitujú choroby, ktoré ovládnu naše telo, ale ani nevieme koľkokrát počas nášho života nás náš imunologický systém ochránil pred smrťou.

Funkcie ľudského tela sú tiež úžasné. Schopnosť zvládnuť ťažké predmety, a zároveň pozorne nakladať s drobnými predmetami a nezlomiť ich je zároveň úžasné. Môžeme strieľať šípy, rýchlo stláčať klávesnicu bez toho, aby sme rozmýšľali o klávesoch, plaziť sa, kráčať, bežať, točiť sa, šplhať, plávať, robiť kotrmelce a robiť jednoduché úlohy ako sú umývanie, leštenie topánok – a všetko to bez rozmýšľania. Áno, toto sú jednoduché veci, ale človek ešte má len zdizajnovať a naprogramovať robota, ktorý bude môcť vykonávať tieto úlohy.

Úloha tráviacej sústavy, výdrž srdca, úloha nervov a krvných ciev, prečisťovanie krvi v obličkách, zložitosť stredného ucha, zmysel čuchu a ňuchu a ešte mnoho vecí, ktoré tak málo chápeme – každá je úžasná a nezopakovateľná. Sme hrozne a predivne utvorení. Sme vďační, že poznáme Stvoriteľa – skrze Jeho Syna, Ježiša Krista – a obdivujeme nielen Jeho poznanie, ale aj Jeho lásku (Žalm 139:17-24).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo to znamená, že sme hrozne a predivne utvorení (Žalm 139:14)?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries