settings icon
share icon
Otázka

Prečo sa Adamovi a Eve nezdalo čudné, že k nim hovorí had?

Odpoveď


Zaujímavé je, že to, že had hovorí s Adamom a Evou, nie je jediný prípad v Biblii, keď hovorí zviera. Prorok Bileám bol pokarhaný svojím oslom (pozri 4. Mojžišova 22:21-35). Musíme si uvedomiť, že hoci zvieratá nie sú schopné hovoriť, existujú mocné bytosti (Boh, anjeli, satan, démoni), ktoré sú schopné robiť zázraky vrátane toho, že umožňujú zvieratám hovoriť. Väčšina učencov zastáva názor, že to bol Satan v rajskej záhrade, kto hovoril prostredníctvom hada, a nie had, ktorý hovoril sám. Opis v 1. Mojžišovej 3 teda nenaznačuje, že by hady mali taký intelekt, ktorý by im umožňoval súvisle hovoriť.

Napriek tomu, prečo sa Adamovi a Eve nezdalo čudné, že k nim hovorí zviera? Je nepravdepodobné, že by Adam a Eva mali na zvieratá rovnaký pohľad ako my. V našej dobe zo skúsenosti vieme, že zvieratá nie sú schopné hovoriť na rovnakej úrovni ako ľudia. Adam a Eva nemali detstvo ani iných ľudí, od ktorých by sa mohli učiť. Vzhľadom na to, že Adam a Eva žili pravdepodobne len niekoľko dní, nie je pre nich nerozumné domnievať sa, že aspoň niektoré zvieratá boli schopné reči. Je tiež možné, že to nebolo prvé hovoriace zviera, s ktorým sa Adam a Eva stretli. Možno už predtým satan alebo dokonca sám Boh použili zvieratá na komunikáciu s Adamom a Evou. V tomto rozprávaní je uvedených veľmi málo podrobností a mnohé je ponechané na špekulácie a domnienky.

Napokon, nebolo nerozumné, aby Eva hadovi odpovedala. Veď had zjavne hovoril jazykom, ktorému rozumela, a kládol jej zrozumiteľnú otázku. Je tiež pravdepodobné, že Adam bol nablízku a mohol si overiť, či si nevymýšľa. Nebol to had, ktorý hovoril, čo ich malo znepokojiť. To, čo ich malo znepokojiť, je skutočnosť, že ich nútil pochybovať o Božích pokynoch (1. Mojžišova 3:1), protirečil Bohu (1. Mojžišova 3:4) a spochybňoval Božie motívy (1. Mojžišova 3:5). To malo stačiť na to, aby Eva aj Adam prestali hovoriť s hadom.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Prečo sa Adamovi a Eve nezdalo čudné, že k nim hovorí had?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries