settings icon
share icon
Otázka

Čo znamená hosanna?

Odpoveď


Hosanna je slovo, ktoré sa používa v niektorých chválospevoch, najmä na Kvetnú nedeľu. Je hebrejského pôvodu a bolo súčasťou pokriku zástupov, keď Ježiš vchádzal do Jeruzalema: „Hosanna Synovi Dávidovmu! Požehnaný, ktorý prichádza v mene Pánovom! Hosanna na výsostiach!" (Matúš 21:9).

Hosanna sa často považuje za vyjadrenie chvály, podobne ako aleluja, ale v skutočnosti je to prosba o spásu. Hebrejský koreň slova sa nachádza v Žalme 118:25, kde sa hovorí: „Hospodin, prosím, pomôž!". Hebrejské slová yasha („vyslobodiť, zachrániť") a anna („prosiť, prosiť") sa spájajú a vytvárajú slovo, ktoré v slovenčine znie „hosanna". Doslovne hosanna znamená „prosím ťa, zachráň nás!" alebo „prosím, vysloboď nás!".

Keď teda Ježiš vchádzal na oslovi do Jeruzalema, zástupy mali plné právo kričať „Hosanna!" Uznávali Ježiša za svojho Mesiáša, čo sa prejavilo v ich oslovení „Syn Dávidov". Bolo to ich volanie po spáse a uznanie, že Ježiš je schopný zachrániť.

Neskôr v ten deň bol Ježiš v chráme a prítomné deti opäť kričali: „Hosanna Synovi Dávidovmu!" (Matúš 21:15). Veľkňazi a učitelia Zákona boli nespokojní: „,Počuješ, čo hovoria?' Ježiš im odpovedal: ,Áno. Nikdy ste nečítali: Z úst batoliat a dojčeniec pripravil si si chválu?'" (Matúš 21:16). Ľudia v slove „Hosanna!" volali po spáse, a práve preto prišiel Ježiš. O týždeň mal Ježiš visieť na kríži.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo znamená hosanna?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries