settings icon
share icon
Otázka

Ako sa žrebovalo?

Odpoveď


V Starom zákone sa žrebovanie spomína sedemdesiatkrát a v Novom zákone sedemkrát. Napriek mnohým zmienkam o žrebovaní v Starom zákone nie je nič známe o samotnom žrebovaní. Mohli to byť rôzne dlhé palice, ploché kamene podobné minciam alebo nejaký druh kociek; ich presná povaha však nie je známa. Moderná prax, ktorá sa najviac podobá na žrebovanie, je pravdepodobne hádzanie mincou.

Prax žrebovania sa najčastejšie vyskytuje v súvislosti s delením krajiny za Jozueho (Jozue, 14. - 21. kapitola), čo je postup, o ktorom Boh Izraelitov niekoľkokrát poučil v 4. Mojžišovej (Numeri 26:55; 33:54; 34:13; 36:2). Boh dovolil Izraelitom hádzať žreb, aby určil svoju vôľu v danej situácii (Jozue 18:6-10; 1. kniha kroník 24:5, 31). Žrebom sa určovali aj rôzne úrady a funkcie v chráme (1 kniha kroník 24:5,31; 25:8-9; 26:13-14). Aj námorníci na Jonášovej lodi (Jonáš 1:7) hádzali žreb, aby určili, kto na ich loď privolal Boží hnev. Jedenásť apoštolov hádzalo žreb, aby určili, kto nahradí Judáša (Skutky 1:26). Z hádzania žrebov sa nakoniec stala hra, ktorú ľudia hrali a na ktorú sa stávkovalo. Vidíme to na príklade rímskych vojakov, ktorí hádzali žreb o Ježišove šaty (Matúš 27:35).

Nový zákon nikde neuvádza, že kresťania majú pri rozhodovaní používať metódu podobnú žrebovaniu. Teraz, keď máme dokončené Božie slovo a Ducha Svätého, ktorý v nás prebýva, aby nás viedol, nie je dôvod, aby sme pri rozhodovaní používali hazardné hry. Na rozlišovanie Božej vôle dnes stačí Slovo, Duch Svätý a modlitba - nie hádzanie žrebov, kociek alebo mince.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Ako sa žrebovalo?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries