settings icon
share icon
Otázka

Čo je to hnutie „neskorého dažďa“?

Odpoveď


Hnutie „neskorého dažďa“ je vplyv v rámci pentekostalizmu, ktorý učí, že Pán opäť vylieva svojho Ducha, ako to urobil o Letniciach, a používa veriacich na prípravu sveta na svoj druhý príchod. Hnutie neskorého dažďa je antidispenzačné a amileniálne a mnohí vedúci tohto hnutia prijímajú aberantné učenie.

Termín „neskorý dážď“ bol prvýkrát použitý na začiatku histórie letničného hnutia, keď David Wesley Myland v roku 1907 napísal knihu s názvom Latter Rain Songs (Piesne neskorého dažďa). O tri roky neskôr Myland napísal knihu The Latter Rain Covenant (Zmluva o neskorom daždi), ktorá obhajovala letničný vierovyznanie vo všeobecnosti.

Názov pochádza z Joela 2:23: „Synovia Siona, jasajte a tešte sa z Hospodina, svojho Boha, veď vám dá spásonosný dážď, zošle vám jesenný i jarný dážď ako prv.“ Letničiari vykladali „dážď“ v tomto verši ako vyliatie Ducha Svätého. „Posledný dážď“ (vyliatie a konci čias) bude väčší ako „prvý dážď“.

V roku 1948 vypuklo v kanadskom Saskatchewane „prebudenie“ a učenie hnutia „neskorého dažďa“ sa objasnilo. Účastníci prebudenia boli presvedčení, že sa nachádzajú na prahu novej éry, v ktorej Duch Svätý preukáže svoju moc väčším spôsobom, než aký svet kedy videl. Hovorili, že ani v dobe apoštolov sme neboli svedkami takéhoto hnutia Ducha Svätého.

Učenie o neskorom daždi sa vyznačuje silne typologickou hermeneutikou. To znamená, že Biblia sa vykladá symbolickým, mimoriadne štylizovaným spôsobom. Dôraz sa kladie na mimo biblické zjavenie, ako sú osobné proroctvá, skúsenosti a smernice priamo od Boha. Učenie o neskorom daždi zahŕňa nasledujúce presvedčenia:
- dary Ducha, vrátane jazykov, sa prijímajú vkladaním rúk
- kresťania môžu byť démonizovaní a potrebujú vyslobodenie
- Boh obnovil všetky úrady služby Cirkvi, vrátane apoštolského a prorockého
- božské uzdravenie sa môže udeľovať vkladaním rúk
- chvály a uctievanie uvedú Boha do našej prítomnosti
- ženy majú v Cirkvi plnohodnotnú a rovnocennú úlohu v službe
- denominačné hranice budú zničené a Cirkev sa v posledných dňoch zjednotí
- „neskorý dážď“ prinesie dokončenie Božieho diela; Cirkev zvíťazí nad svetom a uvedie Kristovo kráľovstvo

Mnohí „apoštoli“ v hnutí neskorého dažďa učia aj učenie o „zjavených Božích synoch“. Ide o heretické učenie, ktoré hovorí, že Cirkev dá vzniknúť osobitnej skupine „víťazov“, ktorí dostanú duchovné telá a stanú sa nesmrteľnými.

Je dôležité poznamenať, že Zhromaždenia Božie považovali Hnutie neskorého dažďa za hnutie obsahujúce herézu od samého začiatku. Dňa 20. apríla 1949 Zhromaždenia Božie oficiálne odsúdili učenie o neskorom daždi, čím sa denominácia takmer rozdelila. Podobné uznesenia prijali aj iné etablované letničné skupiny.

Dnes sa termín „neskorý dážď“ používa len zriedka, ale teológia neskorého dažďa má naďalej vplyv. Väčšina vetiev charizmatického hnutia sa drží učenia o neskorom daždi. Moderné hnutia ako Brownsville/Pensacola Revival, Toronto Blessing a fenomén „svätého smiechu“ sú priamym výsledkom teológie neskorého dažďa.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je to hnutie „neskorého dažďa“?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries