settings icon
share icon
Otázka

Čo je to hinduizmus a čomu hinduisti veria?

Odpoveď


Hinduizmus je jedno z najstarších náboženstiev – zápisy siahajú až do 1400 – 1500 p.n.l. Je to zároveň jedno z najkomplexnejších náboženstiev – má viac ako milión bohov. Majú rôzne základy viery a rozčlenení sú na mnoho siekt. Aj keď je to tretie najrozšírenejšie náboženstvo na svete, existuje iba v Indii a Nepále.

Hlavné zapísané texty sú Vedas (najhlavnejší zápis), Upanishadas, Mahabharata a Ramayana. Tieto zápisy obsahujú hymny, zaklínadlá, filozofie, rituály, piesne a rozprávky, na ktorých hinduisti zakladajú svoju vieru. Ďalšie texty v hinduizme sú Brahmana, Sutra a Aranyaka.

Aj keď je hinduizmus známy podľa toho, že je politeistický, lebo má viac ako 330 miliónov bohov, predsa existuje jeden boh, ktorý je zvrchovaný – Brahma. Brahma je bytosť, o ktorej sa verí, že je prítomná v každej časti reality a existencie v celom vesmíre. Je neosobný a nespoznateľný a verí sa, že existuje v troch formách: Brahma – Stvoriteľ; Višnu – Záchranca; Šíva – Ničiteľ. Tieto osobnosti Brahmi sú tiež známe cez mnohé inkarnácie. Je ťažké zosumarizovať hinduistickú teológiu, lebo rôzne hinduistické školy obsahujú elementy z takmer každého teologického systému. Ale hinduizmus môže byť:

1. Monoistický – len jedna vec existuje; Sankaristická škola

2. Panteistický – iba jedna božská vec existuje, takže Boh je podobný svetu; Brahmaizmus

3. Panenteistický – svet je časťou Boha; Ramanužská škola

4. Teistický – iba jeden Boh, odlišný od stvorenia; Bhakti hinduizmus

Keď pozorujeme iné školy, hinduizmus môže byť aj ateistický, deistický, ako aj nihilistický. Keďže je toľko rozdielov v hinduizme, slobodne sa môžeme opýtať, čo vlastne hinduizmus robí hinduizmom? Podstatná otázka je, či systém viery uznáva, že je Vedas svätý. Ak učenie uznáva, že áno, tak je to hinduizmus. Ak hovorí, že nie, tak to učenie nie je hinduizmus.

Vedas sú viac ako teologické knihy. Obsahujú „teo-mytológiu“, ktorá je zamerane pretkaná mýtmi, mytológiou a dejinami, aby dosiahli náboženský základ. Táto „teo-mytológia“ je natoľko zakorenená v indickej kultúre a dejinách, že jej zapieranie vlastne znamená zapieranie celej Indie. Takže zapieranie tohto náboženstva je vlastne zapieranie celkovej indickej kultúry. Keď určitý systém prichytí indickú kultúru a jej teo-mýtické dejiny, tak sa ten systém môže považovať za hinduistický, bezohľadu, či je teistický, nihilistický alebo ateistický. Toto protirečenie môže byť ťažko pochopitelné západnému svetu, ktorý hľadá logickú dôslednosť v náboženstve. Ale aj kresťania sú nelogickí, keď hovoria, že veria v JHVH, a predsa žijú ako ateisti a popierajú Krista. Pre hinduistov je to iba logické protirečenie. Pre kresťanov je to pokrytectvo.

Podľa hinduizmu je ľudstvo božské. Pretože je Brahma všetko, tak všetci sú bohovia. Atman alebo každý osobne je jedno z Brahmom. Všetko von z Brahmi sa považuje za ilúziu. Duchovný cieľ hinduistov je stať sa jedno s Brahmom a posunúť sa zo sveta ilúzie. Táto sloboda sa volá „mokša“. Kým sa nedosiahne „mokša“, hinduisti veria, že on/ona budú pokračovať v reinkarnácii, pokým nepochopia pravdu (pravda je to, že nič iné neexistuje, iba Brahma). Ako osoba bude reinkarnovaná závisí od karmy – je to princíp, ktorý riadi prirodná rovnováha (princíp príčiny a následku). To, čo si robil v minulosti bude vplývať na to, čo sa stane v budúcnosti. Minulosť a budúcnosť sú vo vzájomnom vzťahu.

Aj keď je toto krátke zhrnutie toho, čo vlastne hinduizmus je, predsa vidíme, že si protirečí s kresťanstvom. Kresťanstvo má jedného Boha, ktorý je osobný a dáva sa spoznať (5. Mojžišova 6:5; 1. Korinťanom 8:6); má iba jednu knihu; učí, že Boh stvoril svet a všetko, čo je na ňom (1. Mojžišova 1:27; Židom 9:27-28); a učí, že spasenie je iba skrze Ježiša Krista (Ján 3:16; 6:44; 14:6; Skutky 4:12). Hinduizmus je falošné náboženstvo, pretože nepozná Ježiša Krista ako Boha a Človeka a Spasiteľa – jediný prameň spasenia pre človečenstvo.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je to hinduizmus a čomu hinduisti veria?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries