settings icon
share icon
Otázka

Čo hovorí Biblia o hazardných hrách? Je hazardovanie hriech?

Odpoveď


Hazardné hry možno definovať ako „riskovanie peňazí pri pokuse znásobiť svoj majetok skúšaním šťastia.” Biblia konkrétne neodsudzuje hazardné hry, stávkovanie alebo lotériu. Biblia nás však varuje, aby sme nemilovali peniaze (1 Timoteovi 6:10; Židom 13:5). Písmo nás tiež odrádza od pokusov „rýchlo zbohatnúť“ (Príslovie 13:11; 23:5; Kazateľ 5:10). Hazardné hry sa jednoznačne týkajú lásky k peniazom a nepochybne sú pre ľudí pokušením kvôli ich prísľubu rýchleho a ľahkého bohatstva.

Čo je zlé na hazardných hrách? Hazardné hry sú náročnou témou, lebo ak sa tomu človek venuje striedmo a príležitostne, je to strata peňazí, no nie je to nevyhnutne „zlé.“ Ľudia mrhajú peniazmi na mnohé aktivity. Hazardné hry nie sú mrhaním peňazí o nič viac ani o nič menej ako chodenie do kina (v mnohých prípadoch), zbytočne drahé jedlá, alebo kúpa zbytočnej veci. Zároveň však skutočnosť, že sa peniaze mrhajú aj na iné veci, neospravedlňuje hazardovanie. Peniaze by sme nemali premrhať. Prebytočné peniaze by sme mali šetriť pre budúce potreby, na prispievanie na dielo Pánovo, nie na hazardovanie.

Hazard v Biblii: Kým Biblia vyslovene nehovorí o hazardovaní, spomína hry „šťastia“ alebo „náhody“. Napríklad hádzanie losu je v knihe Levitikus spôsob ako vybrať obetného kozla. Józua hádzal los, keď rozdeľoval územia medzi jednotlivé kmene. Nehemiáš losoval, keď vyberal tých, čo budú žiť vnútri hradieb Jeruzalema, a tých, čo budú za hradbami. Apoštoli losom vyberali náhradu za Judáša. V Prísloví 16:33 sa hovorí: „Los sa hádže do podolka, ale každé rozhodnutie závisí od Hospodina.” Nikde v Biblii nie je hazard alebo „náhoda“ použitá ako zábava alebo prijateľná aktivita u nasledovníkov Božích.

Kasína a lotérie: Kasína využívajú rôzne marketingové schémy, aby prilákali ľudí hrať hazardné hry a riskovať čo najviac peňazí. Často ponúkajú lacný alebo dokonca bezplatný alkohol, keďže má podnapitý človek zníženú schopnosť rozumne sa rozhodovať. Všetko v kasíne je dokonale uspôsobené tak, aby bralo obrovské sumy peňazí a na oplátku nevrátilo nič okrem prchavej a prázdnej rozkoše. Lotérie sa snažia vyzerať ako fondy na podporu vzdelávania a/alebo sociálnych programov. Štúdie však dokazujú, že účastníci lotérií sú zvyčajne ľudia, ktorí si vôbec nemôžu dovoliť míňať peniaze na nákup lístkov lotérie. Pokušenie „rýchleho zbohatnutia“ je príliš veľké, aby mu odolali tí, čo sú zúfalí. Pravdepodobnosť výhry je mizivá, čo u mnohých ľudí často končí zruinovanými životmi.

Prečo sa lotéria Bohu nepáči: Mnoho ľudí tvrdí, že lotériu hrá, aby mohli dať výhru na cirkev, alebo na inú dobrú vec. Možno to je dobrým motívom, ale realita je taká, že len málo ľudí nakoniec venuje výhru na bohumilé účely. Štúdie ukazujú, že veľká väčšina výhercov lotérií je dokonca v horšej finančnej situácii pár rokov po výhre, ako bola kedykoľvek predtým. Len málo ľudí, ak vôbec niekto, naozaj venujú peniaze na dobrú vec. Ďalej, Boh nepotrebuje naše peniaze na financovanie svojej misie vo svete. Príslovie 13:11 hovorí: „Rýchlo získaný majetok sa zmenší, ale kto zbiera po hŕstke, rozmnožuje ho.“ Boh je zvrchovaný a postará sa o potreby cirkvi čestnými prostriedkami. Bol by Boh uctený peniazmi získanými predajom drog, alebo bankovou lúpežou? Boh nepotrebuje ani nechce peniaze, ktoré boli „ukradnuté“ chudobným kvôli túžbe po bohatstve.

1 Timoteovi 6:10 nám hovorí: „Koreňom všetkého zla je milovanie peňazí, po ktorých niektorí zatúžili, a tak zblúdili od viery a spôsobili si mnoho bolestí.“ Židom 13:5 hovorí: „Obcovanie nech je bez lakomstva, buďte spokojní s tým, čo máte, lebo Boh sám povedal: „Neopustím ťa ani nezanechám.“ Matúš 6:24 hovorí: „Nikto nemôže slúžiť dvom pánom. Buď jedného bude nenávidieť a druhého milovať, alebo jedného sa bude pridŕžať a druhým pohrdne. Nemôžete slúžiť Bohu aj mamone.“

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo hovorí Biblia o hazardných hrách? Je hazardovanie hriech?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries