settings icon
share icon
Otázka

Čo sú gnostické evanjeliá?

Odpoveď


Gnostické evanjeliá sú spisy raných „kresťanských“ gnostikov. Po prvom storočí kresťanstva sa vytvorili dve základné delenia - ortodoxní kresťania a gnostici. Ortodoxní kresťania sa držali kníh, ktoré dnes máme v Biblii, a toho, čo sa dnes považuje za ortodoxnú teológiu. Gnostickí kresťania, ak ich skutočne môžeme označiť za kresťanov, mali výrazne odlišný názor na Bibliu, Ježiša Krista, spasenie a prakticky všetky ostatné hlavné kresťanské doktríny. Nemali však k dispozícii žiadne spisy apoštolov, ktoré by ich presvedčenie legitimizovali.

Preto a práve preto vznikli gnostické evanjeliá. Gnostici podvodne pripojili k svojim spisom mená slávnych kresťanov, ako napríklad Tomášovo evanjelium, Filipovo evanjelium, Máriino evanjelium atď. Objavenie knižnice Nag Hammádí v južnom Egypte v roku 1945 predstavovalo významný objav gnostických evanjelií. Na tieto gnostické evanjeliá sa často poukazuje ako na údajné „stratené knihy Biblie“.

Aká by mala byť naša odpoveď na gnostické evanjeliá? Mali by byť niektoré z nich alebo všetky v Biblii? Nie, nemali by. Po prvé, ako sme už uviedli, gnostické evanjeliá sú falzifikáty, podvodne napísané v mene apoštolov, aby získali legitimitu v prvotnej cirkvi. Našťastie, raní cirkevní otcovia takmer jednomyseľne uznali, že gnostické evanjeliá propagujú falošné učenie. Medzi gnostickými evanjeliami a pravými evanjeliami Matúša, Marka, Lukáša a Jána je nespočetné množstvo rozporov. Gnostické evanjeliá môžu byť dobrým zdrojom pre štúdium ranokresťanských heréz, ale mali by sa jednoznačne odmietnuť ako nepatriace do Biblie a nepredstavujúce pravú kresťanskú vieru.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo sú gnostické evanjeliá?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries