settings icon
share icon
Otázka

Čo je glosolália?

Odpoveď


Glosolália je fenomén, niekedy zmieňovaný ako „extatické prejavy“, je prejav nezrozumiteľného zvuku podobného jazyku v štádiu extázy. Glosolália je niekedy zamieňaná s xenoglosiou, ktorá ja biblickým „darom jazykov“. Kým glosolália je bľabotanie v jazyku, ktorý neexistuje, xenoglosia je schopnosť hovoriť plynule jazykom, ktorý sa rozprávač nikdy neučil.

Navyše, kým xenoglosia nie je vrodená ani prirodzená vlastnosť, štúdie ukázali, že glosolália je naučené správanie. Výskum vykonaný zdravotným strediskom Lutheran Medical Center ukazuje, že glosolália sa dá ľahko naučiť podľa jednoduchých inštrukcií. Na základe toho sa zistilo, že študenti mohli predviesť „hovorenie v jazykoch“ bez toho, aby prejavovali známky bezvedomia alebo tranzu. Ďalší test vykonaný so šesťdesiatimi študentami ukázal, že po minútovom počúvaní príkladu glosolálie, 20 % z nich, bolo schopných presne to imitovať. Po niekoľkých tréningoch, bolo úspešných 70 %.

V každej časti sveta je možné pozorovať glosoláliu. Pohanské náboženstvá po celom svete sú posadnuté jazykmi. To sa týka šamanov v Sudáne, Shango kultu na západnom pobreží Afriky, Zor kultu v Etiópii, Voodoo kultu na Haiti a Aboridžincov v Južnej Amerike a Austrálii. Mrmlanie alebo bľabotanie, ktoré je považované za hlboké mystické preniknutie do podstaty svätého muža, je starodávnym postupom.

Sú dva základné aspekty glosolálie. Prvý je hovorenie alebo mrmlanie zvukov podobných jazyku. Tohto je schopný prakticky každý, dokonca aj deti ešte predtým ako sa naučia hovoriť, môžu napodobňovať skutočný jazyk, aj keď nezrozumiteľne. Na tom nie je nič výnimočné. Druhý aspekt glosolálie je extáza alebo prejavy eufórie podobnej tranzu. Na tomto tiež nie je nič nezvyčajné, aj keď je to náročnejšie robiť zámerne ako len vydávať zo seba zvuky podobné jazyku.

Niektorí kresťania, hlavne z Letničného hnutia, veria, že pre glosoláliu je nadprirodzené vysvetlenie, podobné tomu, ktoré je opísané v Novej zmluve. Veria, že hlavným zámerom daru hovorenia v jazykoch je dať najavo, že bol na nich vyliaty Duch Svätý ako počas dňa Letníc (Skutky 2), ktorý bol prorokovaný Joelom (Skutky 2:17).

Medzi týmito kresťanskými zbormi, ktoré sú zástancom praktizovania glosolálie na jednom alebo na druhom stupni, nie je jednotná zhoda ako to funguje. Napríklad niektorí sú neoblomní v tom, že je to skutočne dar Ducha Svätého, kým ostatní minimalizujú dôležitosť tohto daru hovoriac, že Pavol učil, že dar „hovorenia v jazykoch“, nie je taký dôležitý ako ostatné dary Ducha Svätého (pozri 1. Korinťanom 13). Tiež sú takí, ktorí sa snažia vyhnúť deleniu cirkvi kvôli takýmto problémom, nehovoria o tom alebo to považujú len za psychologickú skúsenosť. A potom sú tu takí, ktorí pozerajú na glosoláliu ako na Satanov podvod.

Po celom svete je možné počuť a rozumieť rôzne cudzokrajné jazyky, ale keď sú existujúce jazyky hovorené v „extatických prejavoch“ alebo „jazykoch“, nie je ich počuť alebo sa im nedá rozumieť. To, čo počujeme je množstvo humbugu, vyhlasovaní, zmätku a hluku. Jednoducho nemôžeme potvrdiť, že tak ako v časoch prvej cirkvi „každý z nás ich počuje hovoriť vo svojej materinskej reči?“ (Skutky 2:8, Ekumenický preklad).

Jednoducho povedané, praktizovanie glosolálie nie je biblický dar jazykov. Pavol to objasnil, že hlavným zámerom daru hovorenia v jazykoch, malo byť znamenie pre tých, ktorí neveria a šíriť dobrú správu evanjelia Ježiša Krista (1. Korinťanom 14:19, 22).

English



Návrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je glosolália?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries