settings icon
share icon
Otázka

Ako by mali kresťania reagovať na globálnu chudobu a hlad?

Odpoveď


Podľa najnovších štatistík trpí chronickým nedostatkom potravy viac ako 840 miliónov ľudí na celom svete. Každý deň zomrie 26 000 malých detí v dôsledku chudoby, hladu a chorôb, ktorým sa dá predchádzať. Čo má kresťan robiť, keď je taká veľká časť svetovej populácie v takomto žalostnom stave? Ako by mala Cirkev reagovať?

Kresťania by mali na celosvetovú chudobu a hlad reagovať súcitom. Skutočný súcit s núdznymi, ako ho vzoroval Ježiš (Marek 8:2), znamená, že si uvedomujeme potrebu, záleží nám na ľuďoch, ktorých sa to týka, a sme pripravení konať v ich prospech. Mať súcit s bratom v núdzi je dôkazom Božej lásky v nás (1. Janova 3:17). Boha si ctíme, keď sme láskaví k núdznym (Príslovia 14:31).

Kresťania by mali na celosvetovú chudobu a hlad reagovať činmi. Samozrejme, modlitba za ľudí v núdzi je niečo, čo môže robiť každý kresťan. Okrem toho by kresťania mali robiť všetko, čo môžu, aby zmiernili utrpenie spôsobené celosvetovou chudobou a hladom. Ježiš povedal: „Predajte, čo máte, a rozdajte ako almužnu. . . Lebo kde je váš poklad, tam bude aj vaše srdce“ (Lukáš 12:33-34). Podobne ako Tabita by sme mali vždy konať „dobré skutky a štedro dávala almužny“ (Skutky 9:36).

Veriaci, ktorý nezištne dáva chudobným, bude Bohom požehnaný. „Kto sa zľutuje nad biednym, požičiava Hospodinovi, ktorý mu odplatí jeho dobročinnosť“ (Príslovia 19:17). Toto Božie požehnanie môže byť skôr duchovné ako materiálne, ale odmena je zaručená - dávanie chudobným je investíciou do večnosti.

Existuje niekoľko kresťanských humanitárnych organizácií, ktoré sa snažia nielen bojovať proti celosvetovej chudobe a hladu, ale aj zdieľať evanjelium Ježiša Krista. Skupiny, ako napríklad Compassion International, sa snažia uspokojiť celkové potreby človeka, fyzické aj duchovné.

Kresťania by mali na celosvetovú chudobu a hlad reagovať s nádejou. Veriaci môžu konať v prospech chudobných s istotou, že pomáhajú rozvíjať Božie dielo vo svete: „Viem, že Hospodin rozrieši spor biedneho, chudobným vymôže právo“ (Žalmy 140:1š). Veriaci pracujú s nádejou, že Ježiš sa vráti a „spravodlivo bude súdiť slabých a nestranne rozhodovať o ponížených v krajine“ (Izaiáš 11:4).

Do toho dňa konečnej spravodlivosti Ježiš povedal: „chudobných máte vždy medzi sebou“ (Matúš 26:11). Keďže je to tak, máme neobmedzené možnosti - a naliehavú povinnosť - slúžiť Pánovi tým, že budeme slúžiť iným.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Ako by mali kresťania reagovať na globálnu chudobu a hlad?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries