settings icon
share icon
Otázka

Ako dôležitá je fyzická príťažlivosť pri hľadaní manžela/manželky?

Odpoveď


Niet pochýb o tom, že Boh stvoril mužov a ženy, aby sa navzájom fyzicky priťahovali. Sexuálna zložka v manželstve je dôležitá pre intimitu medzi mužom a ženou a pre plodenie a prežitie ľudského rodu. Zároveň dohodnuté manželstvá - vrátane tých, v ktorých sa pár až do svadby ani nevidí - boli v minulých storočiach normou a v niektorých častiach sveta sa praktizujú dodnes.

Šalamún opísal príťažlivosť ženícha k jeho milovanej v 4. a 7. kapitole Piesne piesní. Opisuje jej fyzickú krásu a svoju túžbu po nej. Ona mu to opätuje v 8. kapitole, kde opisuje svoju vášeň pre neho a túžbu po jeho objatí. Pieseň piesní je nádherným obrazom manželskej lásky, ktorej súčasťou je fyzická príťažlivosť.

To však neznamená, že fyzická príťažlivosť je najdôležitejším aspektom, ktorý treba brať do úvahy pri hľadaní manžela alebo manželky. Po prvé, krásu by nemal definovať svet. To, čo svet považuje za krásne, je hlboko pod štandardom krásy opísaným v Písme. Fyzická krása časom vybledne, ale skutočná vnútorná krása žiari zo ženy, ktorá miluje Boha (Príslovia 31:30). Peter povzbudzuje ženy, aby rozvíjali vnútornú krásu, ktorá pochádza z toho „čo je skryté v srdci a je neporušiteľné, totiž tichý a pokojný duch, ktorý má veľkú cenu pred Bohom. Tak sa kedysi ozdobovali aj sväté ženy, ktoré dúfali v Boha a boli podriadené svojim mužom“ (1. Petrov 3:3-5). Vonkajšia krása je pominuteľná, vnútorná krása je večná.

Aj príťažlivosť muža by mala byť taká, ktorá vychádza z jeho vnútra. Najzreteľnejším príkladom v Písme je Ježiš, ktorý „nemá podobu ani krásu, aby sme na neho hľadeli, ani výzor, aby sme po ňom túžili“ (Izaiáš 53:2). Krása jeho slávy a milosti ako vteleného Božieho Syna však vyžarovala z jeho vnútra pre všetkých, ktorí ho videli. Presným opakom je Lucifer/Satan, ktorý je opísaný ako „pečaťou dokonalosti, plný múdrosti a dokonalý v kráse“ (Ezechiel 28:12). Napriek svojej vonkajšej kráse bol Lucifer stelesnením zla a bezbožnosti.

Vonkajšia krása je pominuteľná, ale muži a ženy, ktorých úsudok je narušený hriechom, jej prikladajú neprimeraný význam. Boží pohľad je iný. „Ja neposudzujem tak ako človek. Ten si všíma zovňajšok, Hospodin si však všíma srdce“ (1. Samuelova 16:7). Budúci manžel alebo manželka by mali byť skutoční, znovuzrodení kresťania, ktorí rastú a dozrievajú vo viere a sú poslušní Kristovi. Dvaja ľudia, ktorí majú rovnaký životný cieľ - oslavovať Boha vo všetkom, čo robia - zistia, že ich vzájomná fyzická príťažlivosť sa každým dňom zvyšuje a pretrváva po celý život.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Ako dôležitá je fyzická príťažlivosť pri hľadaní manžela/manželky?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries