settings icon
share icon
Otázka

Je podľa Biblie zlé mať fantáziu?

Odpoveď


Fantázie sú produktom našej tvorivej mysle. Môžu to byť predstavy, príbehy, výtvarné umenie, vynálezy, fiktívne scenáre alebo čokoľvek iné, čo si dokážeme predstaviť. Máme schopnosť mentálne vytvárať veci, pretože sme stvorení na obraz najvyššieho Stvoriteľa (1. Mojžišova 1:27). Mať predstavivosť nie je hriech. Predstavovať si alebo fantazírovať o veciach, ktoré sa páčia Bohu, je úžasný spôsob, ako sa spojiť s Tým, ktorý nás stvoril (Filipanom 4:8).

Tak ako pri všetkých činnostiach v živote je však dôležité, aby sme sa uistili, že naše fantázie majú dobrý a spravodlivý zámer. List Filipanom 4:8 hovorí, že máme myslieť na veci pravdivé, ušľachtilé, správne, čisté, krásne, obdivuhodné a chvályhodné. Sú vaše fantázie v súlade s týmto biblickým štandardom?

Na druhej strane, ak obrazy, scenáre alebo príbehy v našej fantázii prekročili hranice toho, čo by sa Bohu nemalo páčiť, potom naše fantazírovanie spôsobilo hriech (Žalm 5:4; Príslovia 15:26). Nezdravé fantázie môžu viesť k takým hriechom, ako je chamtivosť, žiadostivosť, lakomstvo a žiarlivosť. Prežívanie hriešnych fantázií môže dokonca podnietiť konanie, ktoré vedie k fyzickému alebo duchovnému poškodeniu nás samých a iných (Kazateľ 12:14).

Ako kresťania musíme chrániť svoje srdce a myseľ pred zlými myšlienkami a hriešnymi predstavami (Rimanom 12:2; 3. Jánov 1:11). „Pri plnej ostražitosti si stráž srdce, lebo z neho vychádza život." (Príslovia 4:23). Ježiš poučuje svojich nasledovníkov: „Dávajte si pozor, aby vaše srdcia neoťaželi obžerstvom, opilstvom a starosťami o tento život, aby vás ten deň neprekvapil" (Lukáš 21:34).

Boh pozná naše najvnútornejšie predstavy (Žalm 139:2; 94:11) a nemá zmysel snažiť sa zakryť skutočné motívy našich myšlienok. „Veď Božie slovo je živé a účinné, ostrejšie ako akýkoľvek dvojsečný meč. Preniká až po oddelenie duše od ducha a kĺbov od špiku a rozsudzuje túžby a úmysly srdca" (Hebrejom 4:12).

Ak bojujete proti nezdravým fantáziám a chcete s nimi prestať, hľadajte pomoc u Pána. On vždy odpustí kajúcemu srdcu (Žalm 139:23-24). Pre kresťana je možné prekonať aj veľmi silné fantázie vďaka Božej moci odstrániť zlé myšlienky z našej mysle (2. Korinťanom 10:3-5).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Je podľa Biblie zlé mať fantáziu?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries