settings icon
share icon
Otázka

Aký je kresťanský pohľad na fajčenie? Je fajčenie hriech?

Odpoveď


Biblia sa nikdy priamo nevyjadruje o fajčení. Avšak sú určité zásady, ktoré majú k fajčeniu čo povedať. Po prvé, Biblia nám prikazuje, aby sme nedovolili, aby naše telá boli niečím „ovládané“. „Všetko je mi dovolené, ale nie všetko je mi prospešné. Všetko je mi dovolené, ale ja sa ničím nedám ovládnuť!“ (1 Korintským 6:12). Fajčenie je nepochybne silne návykové. Tak isto neskôr, v tej istej pasáži, je nám povedané „Alebo či neviete, že vaše telo je chrámom Ducha Svätého, ktorý je vo vás, ktorého máte od Boha, a že nie ste sami svoji? Veď veľmi draho ste boli kúpení! Oslávte teda Boha svojím telom“ (1 Korintským 6:19-20). Fajčenie je nepochybne veľmi zlé pre naše zdravie. Je dokázané, že fajčenie ničí naše pľúca a srdce.

Môžeme fajčenie hodnotené ako niečo „prospešné“ (1 Korintským 6:12)? Môžeme povedať, že fajčenie je skutočným oslavovaním Boha naším telom (1 Korintským 6:20)? Môže niekto úprimne fajčiť „na slávu Božiu“ (1 Korintským 10:31)? My veríme, že odpoveďou na všetky tri otázky je rázne „nie“. No naopak, veríme, že fajčenie je hriech a preto by ho nasledovníci Ježiša Krista nemali praktizovať.

Niektorí ľudia argumentujú proti tomuto tým, že veľa ľudí je nezdravé jedlá, ktoré môžu byť presne tak návykové a zlé pre telo, ako fajčenie. Napríklad, mnoho ľudí je tak bezmocne závislých na kofeíne, že nemôžu poriadne fungovať bez ich prvej rannej šálky kávy. Aj keď toto je pravdou, ako to robí fajčenie správnym? Tvrdíme, že kresťania by sa mali vyvarovať nenásytnosti a nadmiere nezdravého jedenia. Áno, kresťania sú často pokrytecký v odsudzovaní jedného hriechu a prehliadaní iného, ale opäť, toto nerobí z fajčenia niečo, čo oslavuje Boha.

Ďalším argumentom proti tomuto názoru je to, že mnoho zbožných mužov bolo fajčiarmi, ako napríklad známy Britský kazateľ C.H. Spurgeon, ktorý bol známy tým, že fajčil cigary. Opäť, neveríme tomu, že tento argument má akúkoľvek váhu. Veríme tomu, že Spurgeon sa mýlil vo fajčení. Bol inak zbožným mužom a fantastickým učiteľom Božieho Slova? Rozhodne! Znamená to preto, že všetky jeho skutky a zvyky oslavujú Boha? Nie.

Keď tvrdíme, že fajčenie je hriech, tak netvrdíme, že všetci fajčiari sú nespasení. Je mnoho pravých veriacich v Ježiša Krista, ktorý fajčia. Fajčenie nezabraňuje tomu, aby bola osoba spasená. Tak isto to ani nespôsobuje to, žeby osoba stratila svoju spásu. Fajčenie nie je o nič menej odpustiteľným hriechom, ako každý iný hriech, či už pre osobu, ktorá je sa stáva kresťanom, alebo pre kresťana, ktorý vyznáva svoje hriechy Bohu (1 Ján 1:9). No zároveň pevne veríme, že fajčenie je hriechom, ktorý by mal byť zanechaný a, s Božou pomocou, prekonaný.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Aký je kresťanský pohľad na fajčenie? Je fajčenie hriech?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries