settings icon
share icon
Otázka

Existuje niečo ako bývalý kresťan?

Odpoveď


Na túto otázku určite existuje jasná a jednoznačná biblická odpoveď. V 1. Jánovom liste 2,19 sa hovorí: "Vyšli od nás, ale v skutočnosti nám nepatrili. Keby totiž patrili k nám, boli by zostali s nami; ale ich odchod ukázal, že nikto z nich k nám nepatril." Toto Písmo to hovorí úplne jasne - neexistuje nič také ako bývalý kresťan. Ak je človek naozaj kresťanom, nikdy neodstúpi od viery: "Lebo keby boli patrili k nám, boli by zostali s nami." Ak človek, ktorý o sebe tvrdil, že je kresťanom, vieru popiera, nebol skutočným kresťanom. "Odišli od nás, ale v skutočnosti k nám nepatrili - ich odchod ukázal, že nikto z nich k nám nepatril." Nie, skutočne neexistuje nič také ako bývalý kresťan.

Je dôležité rozlišovať medzi skutočným kresťanom a kresťanom "len podľa mena". Pravý kresťan je človek, ktorý plne dôveruje Ježišovi Kristovi, aby bol spasený. Pravý kresťan je človek, ktorý rozumie tomu, čo Biblia hovorí o hriechu, treste za hriech, kto je Ježiš, čo pre nás Ježiš urobil a ako nám zabezpečuje odpustenie hriechov. Pravý kresťan je človek, ktorý prijal Ježiša Krista ako osobného Spasiteľa, stal sa novým stvorením (2 Kor 5,17) a postupne sa premieňa na Kristov obraz. Pravý kresťan je človek, ktorý je udržiavaný kresťanom mocou Ducha Svätého (Efezanom 4:13, 30; 2. Korinťanom 1:22). Takýto pravý kresťan sa nikdy nemôže stať bývalým kresťanom. Nikto, kto skutočne a úplne uveril Kristovi ako Spasiteľovi, ho nikdy nemôže zaprieť. Nikto, kto skutočne chápe zlo hriechu, hrôzu jeho následkov, Kristovu lásku a Božiu milosť a milosrdenstvo, by sa nikdy nemohol odvrátiť od kresťanskej viery.

Na svete je veľa ľudí, ktorí sa vydávajú za kresťanov, ale nie sú nimi. Byť kresťanom neznamená byť Američanom alebo mať bielu pleť. Byť kresťanom neznamená uznať, že Ježiš bol veľký učiteľ, alebo sa dokonca snažiť nasledovať jeho učenie. Byť kresťanom znamená byť Kristovým zástupcom a nasledovníkom/služobníkom Krista. Existujú ľudia, ktorí mali nejaké spojenie s „kresťanskou" cirkvou a neskôr sa tohto spojenia zriekli. Sú ľudia, ktorí „okúsili" a „ochutnali" Ježiša Krista bez toho, aby ho skutočne prijali ako Spasiteľa. Neexistuje však nič také ako skutočný bývalý kresťan. Skutočný kresťan sa nikdy nezriekne a ani by sa nemohol zriecť viery. Každý človek, ktorý sa hlásil ku kresťanstvu, ale neskôr kresťanskú vieru odmietol, nikdy nebol skutočným kresťanom.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Existuje niečo ako bývalý kresťan?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries