settings icon
share icon
Otázka

Čo hovorí Biblia o eutanázii?

Odpoveď


Eutanázia je veľmi ťažká otázka. Existujú dve veci, ktoré zaťažujú túto vec. Na jednej strane, nechcem niečí život vziať do svojích rúk a predčasne ho ukončiť. Na druhej strane, v ktorom bode jednoducho dovolíme niekomu, aby zomrel a nepodnikneme ďalšie kroky, aby sme mu zachránili život?

Prevažujúca pravda, ktorá nás vedie k uzáveru, že sa Boh protiví eutanázii je Jeho zvrchovanosť. Vieme, že fyzická smrť je nevyhnutná (Žalm 89:48; Židom 9:27). Jedine Boh je zvrchovaný nad tým ako a kedy niekto zomrie. Job svedčí: „Veď viem, že ma vedieš na smrť a do domu, kde sa stretnú všetci živí.“ (Job 30:23). Kazateľ 8:8a hovorí: „Niet človeka, ktorý by mal moc nad vetrom, aby mohol zadržať vietor, a niet nikoho, ktorý by mal moc nad dňom smrti.“ Boh má posledné slovo nad smrťou (1. Korinťanom 15:26; 54-56; Židom 2:9; Zjavenie 21:4). Eutanázia je ľudský spôsob ako prevziať na seba túto autoritu od Boha.

Smrť je prírodný proces. Niekedy Boh dovolí, aby osoba trpela pred smrťou; niekedy je to trápenie krátke. Nikto nechce trpieť, ale to nám nedovoľuje, aby sme rozhodli, že osoba je pripravená zomrieť. Mnohokrát Božie cesty pochopíme iba cez trápenia určitej osoby. „V dobrý deň buď dobrej vôle; v deň zlý si uváž: aj tento deň učinil Boh ako tamten, aby človek nevypátral, čo príde po ňom.“ (Kazateľ 7:14). Rimanom 5:3 učí, že skúška prináša vytrvalosť. Boh počuje tých, ktorí prosia o smrť v svojich trápeniach. Boh dáva zmysel životu do samého konca. Iba Boh vie, čo je najlepšie a Jeho načasovanie aj v prípade niečej smrti je dokonalé.

Taktiež, Biblia nás nikde neučí, aby sme urobili všetko, čo je v našich silách, aby určitá osoba zostala nažive. Ak sa niečí život udržiava iba na prístrojoch, nie je nemorálne vypnúť prístroje a dovoliť osobe, aby zomrela. Ak osoba už dlhší čas bola v konštantnom vegetatívnom stave, nebude odporné Bohu, aby sme sklonili cievky alebo vypli prístroje, ktoré održiavaju tú osobu nažive. Ak by Boh chcel udržať tú osobu nažive, mohol by to vykonať aj bez pomoci cievok a prístrojov.

Urobiť takéto rozhodnutie je veľmi ťažké a bolestivé. Nikdy nie je ľahko povedať lekárovi, aby ukončil niečí život. Nikdy by sme nemali hľadať spôsob, aby sme ukončili predčasne niečí život, ale ho nemáme ani extrémne predlžovať. Ak sa niekto stretne s takouto otázkou, najlepšie je, aby sa modlil o múdrosť (Jakub 1:5).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo hovorí Biblia o eutanázii?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries