settings icon
share icon
Otázka

Aký význam mal efód?

Odpoveď


V Starom zákone má efód dva významy. V jednej skupine pasáží znamená odev, v druhej veľmi pravdepodobne obraz. Ako odev sa efód spomína v kňazských nariadeniach ako súčasť oficiálneho odevu veľkňaza. Mal byť zhotovený z nití „fialového a červeného purpuru, karmazínu a z jemne utkaného plátna" a vyšívaný zlatou niťou „dômyselnou prácou" (2. Mojžišova 28:4; 29:5; 39:2; 3. Mojžišova 8:7).

Efód držal pohromade vďaka opasku podobnej výroby, ktorý bol k nemu prišitý. Mal dve ramenné časti, ktoré, ako naznačuje názov, prekrížili ramená a zrejme boli vpredu pripevnené alebo prišité k efódu. Pri obliekaní boli ramenné časti vzadu spojené s dvoma koncami efodu. O dĺžke odevu sa nič nehovorí. V mieste, kde sa ramenné časti spájali vpredu „nad opaskom", boli prišité dva zlaté krúžky, ku ktorým bol pripevnený náprsný štít.

Slovo efód má v druhej skupine úryvkov, ktoré patria do historických kníh, úplne iný význam. Je isté, že toto slovo sa tu nemôže vzťahovať na odev. Je to zrejmé zo Sudcov 8:26-27, kde sa píše, že Gedeón vzal od Izmaelitov, ktorí boli spojencami Madiánčanov, zlaté náušnice, ktoré vážili 1 700 šekelov zlata, a urobil z nich „efód a uložil ho vo svojom meste Ofre", kde sa mu klaňal celý Izrael. V Sudcov 17:5 si Micheáš zhotovil efód a terafim, čiže modlu pre svoju svätyňu. Najprirodzenejší záver zo všetkých týchto miest je, že „efód" tu znamená obraz, ktorý bol postavený vo svätyni, najmä preto, že toto slovo sa uvádza spolu s terafim, čo sa nepochybne vzťahuje na rytiny (Ozeáš 3:4). Z toho vyplýva, že efód sa v týchto prípadoch vzťahuje na prenosnú modlu. Niektorí bádatelia predpokladajú, že spojenie medzi modlou a odevom spočíva v tom, že modla bola pôvodne oblečená do plátenného odevu a výraz efód postupne začal označovať modlu ako celok.

English



Návrat na slovenskú Domovská stránka

Aký význam mal efód?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries