settings icon
share icon
Otázka

Čo je dych života?

Odpoveď


Vrcholom Božieho stvoriteľského diela bolo Jeho stvorenie človeka. „Vtedy Hospodin Boh stvárnil človeka, prach zo zeme, a vdýchol mu do nozdier dych života. Tak sa stal človek živou bytosťou.“ (Genesis 2:7). Najvyšší Stvoriteľ neba a zeme urobil pri stvorení človeka dve veci. Po prvé, vytvoril ho zo samotného prachu zeme a po druhé, vdýchol svoj vlastný dych do Adamových nozdier. To odlišovalo človeka od všetkých ostatných Božích stvorení.

Táto jedna pasáž obsahuje tri dôležité fakty o stvorení človeka. Prvým je, že Boh a jedine Boh stvoril človeka. Človek sa nevyvinul z iných tvorov. Neosobné sily nesformovali človeka. Všetky bunky, DNA, atómy, molekuly, vodík, protóny, neutróny alebo elektróny nestvorili človeka. Toto sú len látky, ktoré tvoria ľudské telo. Pán Boh stvoril človeka. Pán Boh stvoril látky a potom tieto látky použil na stvorenie človeka.

Slovo stvárnil je prekladom hebrejského yatsar, čo znamená „tvarovať alebo formovať“. Poukazuje na obraz hrnčiara, ktorý má inteligenciu a moc stvoriť svoj výtvor. Boh je Majster Hrnčiar, ktorý mal vo svojej mysli obraz človeka a ktorý má silu a inteligenciu, aby tento obraz oživil. Boh mal vševedúcnosť (všeznalosť) aj všemohúcnosť (všemocnosť), aby urobil presne to, čo chcel.

Po druhé, Boh vdýchol do človeka svoj vlastný dych života. Človek je viac ako len „prach“ alebo fyzická látka. Človek má ducha. Môžeme si to predstaviť takto: Adamovo telo sformoval Boh z prachu zeme – ľudské telo bez života ležiace na zemi. Potom sa Boh naklonil a „vdýchol“ svoj vlastný „dych“ mužovi do nozdier; Boh je Zdrojom života a život vložil priamo do človeka. Tento životodarný dych opäť vidíme v Jánovi 20:22, keď Ježiš udeľuje svojim učeníkom nový život.

Po tretie, Genesis 2:7 nám hovorí, že človek sa stal živou dušou (Roháčkov preklad). Slovo duša v hebrejčine je nephesh, čo znamená „oživená, dýchajúca, vedomá a živá bytosť“. Človek sa nestal živou dušou, kým mu Boh nevdýchol život. Ako fyzická, živá, racionálna a duchovná bytosť je človek jedinečný spomedzi všetkého živého na zemi.

Čo je teda Boží dych? Je to život a Božia moc, daná človeku, aby ho oživila. Hebrejské slovo pre duch je ruach, čo znamená „vietor, dych, vzduch, duch“. Boží život žije ďalej a ďalej; nehmotná časť človeka bola navrhnutá tak, aby žila večne. Jedinou otázkou je, kde budeme žiť?

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je dych života?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries