settings icon
share icon
Otázka

Ako rozpoznám svoj duchovný dar?

Odpoveď


Žiadna magická formulka ani test nám nedokáže s istotou povedať, aké sú naše duchovné dary. Duch Svätý sám udeľuje dary, ako chce (1 Korinťanom 12:7-11). Kresťanom sa často stáva, že sa tak veľmi zahľadia do svojho duchovného daru, až začnú chcieť Bohu slúžiť iba v tej oblasti, v ktorej sa cítia obdarovaní. Tak však duchovné dary nefungujú. Boh nás povolal k tomu, aby sme mu v poslušnosti slúžili vo všetkých oblastiach. Vyzbrojí nás všetkými darmi, ktoré budeme potrebovať na to, aby sme vykonali úlohu, do ktorej nás povolal.

Duchovné dary sa dajú rozpoznať niekoľkými spôsobmi. Testy či zoznamy duchovných darov nám pomáhajú porozumieť, v čom sme obdarovaní, hoci sa na ne netreba stopercentne spoliehať. Na prítomnosť duchovného daru nás môžu napríklad upozorniť aj druhí. Ľudia, ktorí nás pozorujú pri službe Bohu, v nás niekedy dokážu rozpoznať dar, o ktorom sme ani nevedeli, alebo ktorý berieme ako samozrejmosť. Dôležitá je tiež modlitba. Len Duch Svätý – sám ten, ktorý nás obdaroval – presne vie, aké sú naše dary. Môžeme sa modliť, aby nám ich Boh zjavil, a aby sme tým pádom naše obdarovania mohli lepšie používať na Jeho slávu.

Áno, Boh jedných povoláva za učiteľov a dáva im dar vyučovania. Iných povoláva k tomu, aby slúžili, a žehná im darom pomoci. Ak však poznáme svoje duchovné obdarovanie, neznamená to, že Bohu nemáme slúžiť v oblastiach, ktoré do tejto kategórie nespadajú. Je užitočné vedieť, aký duchovný dar (či dary) sme dostali od Boha? Samozrejme, že áno. Je zlé, ak sa na duchovné dary sústredíme natoľko, až premeškáme iné príležitosti slúžiť Bohu? Áno. Ak oddane túžime po tom, aby si nás Boh použil, postará sa, aby sme mali k dispozícii všetky dary, ktoré k tomu budeme potrebovať.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Ako rozpoznám svoj duchovný dar?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries