settings icon
share icon
Otázka

Čo je to duchovný dar pomoci?

Odpoveď


Duchovný dar pomoci sa nachádza v jednom zo zoznamov duchovných darov v Biblii. Grécke slovo preložené ako „pomocníci“ v 1. Korinťanom 12:28 sa v Novej zmluve nachádza len tam, preto je presný význam daru pomocníkov trochu nejasný. Slovo preložené ako „pomáhať“ znamená doslova „uľaviť, pomôcť, podieľať sa a/alebo podporovať“. Tí, ktorí majú dar pomoci, sú tí, ktorí dokážu pomáhať alebo poskytovať pomoc iným v cirkvi so súcitom a milosťou. Tento dar má široké uplatnenie, od pomoci jednotlivcom pri každodenných povinnostiach až po pomoc pri správe cirkevných záležitostí.

Pomoc v Kristovom tele môže mať rôzne podoby. Niektorí vnímajú dar pomoci ako dar daný tým, ktorí sú ochotní „podať pomocnú ruku“ a vykonávať aj tie najbežnejšie a najnepríjemnejšie úlohy s duchom pokory a milosti. Pomocníci sú často tí, ktorí dobrovoľne pravidelne pracujú okolo cirkevných budov a pozemkov, často pracujú v utajení. Iní vnímajú pomoc ako pomoc vdovám a starším ľuďom alebo rodinám pri plnení každodenných úloh, pričom prichádzajú po boku, aby poskytli pomoc v tých oblastiach, kde je pomoc potrebná. Títo pomocníci poskytujú dar služby v najširšom zmysle, pomáhajú a podporujú Kristovo telo.

Duchovný dar pomoci má však možno aj hlbší význam. Keďže ide o jeden z duchovných darov od Ducha Svätého, ktoré sú všetky dané na budovanie Kristovho tela, duchovný aspekt daru pomoci je možno ešte dôležitejší ako praktický aspekt. Tí, ktorí majú duchovný dar pomoci, dostali jedinečnú schopnosť identifikovať tých, ktorí zápasia s pochybnosťami, strachom a inými duchovnými bojmi. K ľuďom v duchovnej núdzi sa približujú láskavým slovom, chápavým a súcitným správaním a jedinečnou schopnosťou hovoriť biblickú pravdu usvedčujúcim a láskyplným spôsobom. Ich slová sú pre duchovne slabých a unavených ľudí „sťa zlaté jablká na striebornom podnose“ (Príslovia 25:11). Títo nápomocní kresťania dokážu utíšiť úzkosť v skľúčenom srdci veselými a sebavedome vyslovenými slovami pravdy a radosti.

Chvála Bohu, že nás tak dobre pozná. Pozná všetky naše potreby a výzvy a daroval dar pomáhať osobitným jednotlivcom, ktorí môžu prichádzať po boku iných v milosrdenstve, milosti a láske. Títo vzácni svätí môžu pozdvihnúť srdce tým, že pomáhajú niesť rôzne bremená, ktoré nemôžeme a ani by sme nemali niesť sami.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je to duchovný dar pomoci?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries