settings icon
share icon
Otázka

Čo Biblia hovorí o duchoch/prenasledovaniach?

Odpoveď


Existuje niečo také ako duchovia? Odpoveď na túto otázku závisí od toho, čo vlastne chápeme pod slovom „duch“. Ak myslíme na „duchovné bytosti“, tak je odpoveď „áno“. Ak tým myslíme na „duchov ľudí, ktorí zomreli“, tak je odpoveď „nie“. Biblia jasne hovorí, že existujú duchovné bytosti – dobré a zlé. Ale Biblia popiera to, že duch mŕtveho človeka sa môže potulovať po zemi a prenasledovať živých.

Židom 9:27 hovorí: „A ako je ľuďom uložené raz umrieť a potom príde súd.“ S dušou osoby, ktorá zomrie sa deje súd. Výsledkom tohto súdu je nebo pre veriacich (2. Korinťanom 5:6-8; Filipanom 1:23) a peklo pre neveriacich (Matúš 25:46; Lukáš 16:22-24). Neexistuje niečo pomedzi. Neexistuje možnosť, aby duša zostala na zemi vo forme ducha. Ak existuje niečo ako duch, tak to nie je beztelesná duša mŕtvych ľudí.

Biblia jasne učí, že existujú duchovia, ktorí môžu komunikovať s ľuďmi v telesnom svete. Biblia nazýva tieto bytosti anjelmi a démonmi. Anjeli sú bytosti, ktoré slúžia Bohu. Sú spravodliví, dobrí a svätí. Démoni sú padlí anjeli, ktorí sa sprotivili Bohu. Sú zlí, klamní a ničiaci. Na základe 2. Korinťanom 11:14-15, démoni sa javia ako „anjeli svetla“ a ako „služobníci spravodlivosti“ a v ich moci je aj zjavovať sa ako „duchovia mŕtvych“.

Príklad prenasledovania v Bibilii nacházame u Mareka 5:1-20. Légia démonov posadla človeka a odohnala ho na cintorín. V tom nebol zapojený žiaden duch. Bol to prípad, keď normálna osoba bola posadlá démonom a útočila na ľudí okolo seba. Túžba démonov je, aby „zabíjali, kradli a ničili“ (Ján 10:10). Urobia všetko, čo je v ich moci, aby podviedli ľudí a aby ich vzdialili od Boha. Toto je vysvetlenie aktivít „duchov“ v súčasnosti. Bezohľadu ako ich nazývame, oni i dnes pracujú.

Čo s prípadom, keď sa nám zdá, že „duch“ sa prejavuje správne? Čo s tými ľuďmi, ktorí hovoria o sebe, že môžu komunikovať s duchmi a môžu získavať dôležité informácie? Je dôležíté, aby sme si zapamätali, že cieľ démonov je aby podviedli. Ak je prípad, že osoba bude viac veriť médiu ako Bohu, tak určite to démon využije a objaví pravdivú informáciu. Bezohľadu či je to dobrá alebo zlá správa.

Zo dňa na deň sa zväčšuje záujem o paranormálne. Existujú osoby alebo celé podniky, ktoré hovoria o sebe, že „lovia duchov“ pre určitú cenu. Médiá sú považovaní za niečo normálne a ľudia sú stále viac a viac vedomí duchovného sveta. Ale žiaľ namiesto toho, aby hľadali ducha Božieho a skúmali Jeho Slovo, oni sa nechali zviesť duchovným svetom, ktorý ich odvádza od Boha. Určite sa démoni smejú podvodu, ktoré existuje dnes vo svete.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo Biblia hovorí o duchoch/prenasledovaniach?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries