settings icon
share icon
Otázka

Čo je to dualizmus?

Odpoveď


V teológíi koncept dualizmu znamená, že existujú dve bytosti – dobro a zlo – ktoré sú rovnako silné. V „kresťanskom“ dualizme Boh predstavuje dobro a Satan predstavuje zlo.

Ale aj keď je pravda, že Satan má určitú moc, predsa nie je rovnaký ako Všemocný Boh, lebo Satana stvoril Boh ako anjela, a bol anjelom, kým sa nesprotivil Bohu (Izaiáš 14:12-15; Ezechiel 28:13-17). Písmo hovorí: „Vy, deti, ste z Boha a zvíťazili ste nad nimi, pretože väčší je Ten, ktorý je vo vás, ako ten, čo je vo svete.“ (1. Janova 4:4). Podľa Písma neexistuje dualizmus, dve protiľahlé sily, ktoré predstavujú dobro a zlo. Všemohúci Boh, ktorý reprezentuje dobro je niečo najsilnejšie, čo existuje vo vesmíre. Satan je slabšia sila, ktorá sa nemôže porovnať s dobrom. A zlo bude vždy porazené, lebo Všemohúci Boh je všemohúci, kým zlo reprezentované Satanom nie je.

Ktorékoľvek učenie hovorí, že dobro a zlo sú rovnaké sily, protirečí to biblickému učeniu o Bohu, ktorý je Všemohúci. Keďže Satan nie je a nikdy nebude rovnaký ako Boh, každé učenie ktoré hovorí, že Satan môže byť rovnaký ako Boh je falošné. Skutočnosť, že Satan bol zhodený z neba, lebo sa snažil povzniesť nad Boha, neznamená, že sa Satan sa vzdal snahe byť rovnaký alebo lepší ako Boh, ako o tom svedčia základné princípy "dualizmu", ktoré zostúpili z veľkej časti cez filozofický kmeň ľudskej múdrosti.

Neexituje žiaden dualizmus. Existuje iba jedna sila, ktorá je neporovnateľná a to je Všemohúci Boh. A podľa Písma, iba jedna sila je všemocná, nie dve. Na základe toho môžeme povedať, že každé učenie, ktoré hovorí, že existujú dve rovnaké sily (dobro a zlo) je falošné učenie.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je to dualizmus?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries