settings icon
share icon
Otázka

Čo je to doxológia?

Odpoveď


Slovník definuje doxológiu ako „vyjadrenie chvály Bohu, najmä krátky hymnus spievaný ako súčasť kresťanskej bohoslužby". Slovo doxológia pochádza z gréckeho doxa („sláva, nádhera, vznešenosť") a logos („slovo" alebo „hovorenie"). Väčšina doxológií sú krátke chválospevy na oslavu Boha pri rôznych kresťanských bohoslužbách, ktoré sa často pridávajú na koniec kantikov, žalmov a hymnov.

Gloria Patri, pomenovaná podľa prvých dvoch slov v latinčine, sa bežne používa ako doxológia u rímskych katolíkov, starokatolíkov, nezávislých katolíkov, pravoslávnych a mnohých protestantov vrátane anglikánov, presbyteriánov, luteránov, metodistov a reformovaných baptistov. Nazýva sa „menšia doxológia", čím sa odlišuje od „veľkej doxológie" Gloria in Excelsis Deo, a často sa nazýva jednoducho „doxológia". Latinský text Malej doxológie znie: „Gloria Patri, et Filio, et Spiritui Sancto. Sicut erat in principio, et nunc, et semper, et in sæcula sæculorum. Amen." V doslovnom preklade to znamená: „Sláva Otcovi i Synovi i Duchu Svätému. Ako bolo na počiatku, tak je teraz a bude naveky, bez konca sveta. Amen." Táto doxológia je okrem chvály Boha aj krátkym vyznaním viery v súpodstatnosť troch osôb Svätej Trojice.

Ďalšou často počúvanou doxológiou je „Chváľte Boha, z ktorého pramenia všetky požehnania", ktorú v roku 1674 napísal Thomas Ken, kňaz anglikánskej cirkvi. Známe slová sú: „Chváľte Boha, z ktorého plynú všetky požehnania; Chváľte ho, všetky stvorenia tu dole; Chváľte ho hore, vy nebeské zástupy; Chváľte Otca, Syna a Ducha Svätého. Amen."

Hoci slovo doxológia sa v Biblii nenachádza, témy vyjadrené v doxológii sú určite biblické. Chválenie Boha za jeho požehnania (Efezanom 1:3), vzdávanie mu všetkej slávy (Rimanom 11:36; Efezanom 3:21) a potvrdzovanie Trojice (Matúš 28:19) boli vždy neoddeliteľnou súčasťou pravej kresťanskej bohoslužby.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je to doxológia?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries