settings icon
share icon
Otázka

Čo sú domáci duchovia?

Odpoveď


Pôvodný výraz z latinského slova familiaris, ktorý znamená „domáceho sluhu“, mal znamenať duchov, ktorých používal čarodejník ako služobníkov, ktorí poslúchali jeho príkazy. Tí, ktorí sa pokúšajú kontaktovať mŕtvych, majú zvyčajne aj dnes nejakého sprievodného ducha, ktorí s nimi komunikuje. Toto sú domáci duchovia.

Leviticus 19:31, 20:6, 27 a Deuteronómium 18:9-14 hovoria o „duchoch a médiách“ a zakazujú s nimi zaobchádzať, pretože sú ohavnosťou Hospodinovi. Médium je niekto, kto robí prepojenie k údajnému kontaktu alebo komunikácii s mŕtvym. V skutočnosti médium kontaktuje démona, ktorí presvedčí médium, že je duch zosnulého, a že mu môže veriť. Praktiky spájané s médiami a duchmi zosnulých, boli v Izraeli zakázané a trestom za ich praktizovanie bola smrť.

Duchovia a duchovný sprievodcovia sú kontrolovaní ich pánom - Satanom. Ovplyvňujú ľudí aby šírili klamstvá a zrádzali, aby kazili Božie kráľovstvo. Ak sa niekto vedome otvorí práci s démonmi a zlými vecami je ohavný Hospodinovi: „Nech nie je medzi vami nikto, kto by syna alebo dcéru previedol cez oheň: ani veštec zaoberajúci sa veštbami, ani vykladač znamení, ani hádač, ani čarodejník, ani zaklínač, ani vyvolávač duchov, ani veštec, ani ten, čo by sa vypytoval duchov mŕtvych. Každý totiž, kto koná tieto veci, je Hospodinovi ohavný“ (Deuteronómium 18:10-12a, Ekumenický preklad).

Niektoré cesty, cez ktoré démoni alebo „domáci duchovia“ môžu získať prístup do života človeka sú veštenia, transcendentálne meditácie, mágia, čarodejníctvo, drogy a alkohol. Toto sú aktivity, ktorým sa veriaci majú vyhýbať. Namiesto toho, máme byť naplnení Duchom Svätým, láskou, radosťou a plnosťou života, ktorý dáva Ježiš Kristus. Máme sa mať ale aj na pozore: „Veď náš boj nie je proti krvi a telu, ale proti kniežatstvám, mocnostiam, vládcom tohto temného sveta a proti duchom zla v nebesiach“ (Efezanom 6:12, Ekumenický preklad).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo sú domáci duchovia?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries