settings icon
share icon
Otázka

Čo hovorí Biblia o tom, ako byť dobrým rodičom?

Odpoveď


Rodičovstvo dokáže byť náročným a vyzývajúcim dobrodružstvom, no zároveň môže byť tou najvďačnejšou a najviac naplňujúcejšou vecou, ktorú kedy urobíme. Biblia má toho veľa čo povedať ohľadom, ako môžeme úspešne vychovávať naše deti k tomu, aby boli Božími mužmi a ženami. Prvou vecou, ktorú urobíme je to, že ich naučíme pravdu o Božom Slove.

Popri tom, ako milujeme Boha a sme zbožným príkladom našim deťom tým, že sa podriaďujeme Jeho príkazom, potrebujeme brať ohľad aj na to, čo nám prikazuje Piata kniha Mojžišova 6:7-9, ktorá hovorí o tom, že máme učiť naše deti, aby robili to isté. Táto pasáž zdôrazňuje podstatu tohto napomenutia, ktorá je pretrvávajúca. Mali by sme ho robiť po celý čas – doma, na ceste, v noci a ráno. Biblické pravdy by mali byť základom našich domovov. Tým, že nasledujeme tieto princípy učíme deti, že uctievanie Boha by sa malo diať neustále, nie len čisto v nedeľu ráno, alebo v nočných modlitbách.

Aj keď sa naše deti naučia veľmi veľa skrze priame vyučovanie, naučia sa oveľa viac z toho, že nás pozorujú. A preto musíme byť opatrní vo všetkom, čo robíme. Najprv si musíme priznať naše úlohy, ktoré nám boli dané Bohom. Manželia a manželky sa majú rešpektovať a navzájom podriadiť jeden druhému (Efezským 5:21). Zároveň však Boh ustanovil akúsi líniu autority, aby tak udržal poriadok. „Ale chcem, aby ste vedeli, že hlavou každého muža je Kristus, hlavou ženy je však muž a hlavou Krista je Boh.“ (1 Korintským 11:3). Vieme, že Kristus nie je Bohu podradný, presne tak isto, ako nie je žena podradná svojmu manželovi. Avšak Boh vie, že bez podriadenia sa autorite by neexistoval žiadny poriadok. Manželovou zodpovednosťou, ako hlavy domácnosti, je milovať svoju ženu tak, ako miluje svoje vlastné telo. Takým istým obetavým spôsobom, ako Kristus miloval cirkev (Efezským 5:25-29).

Odpoveďou na toto milujúce vedenie je to, že pre ženu nebude až tak náročné sa podriadiť autorite svojho muža (Efezským 5:24; Kolosenským 3:18). Jej hlavnou úlohou je milovať a rešpektovať svojho manžela, žiť v múdrosti a čistote a starať sa o domácnosť (Títus 2:4-5). Ženy sú prirodzene starostlivejšie ako sú muži, pretože sú určené na to, aby sa hlavne ony starali o deti.

Výchova a napomínanie sú hlavnými časťami rodičovstva. Príslovia 13:24 hovoria, „Kto šetrí prút, nenávidí svojho syna, ale kto ho miluje, zavčasu ho trestá.“ Deti, ktoré vyrástli v domácnosti, kde chýbala výchova sa cítia nechcené a nechcené. Chýba im smerovanie a sebakontrola a ako sa stávajú staršími, tak sa búria a prechovávajú malú, alebo žiadnu úctu ku akejkoľvek autorite, vrátane tej Božej. „Trestaj syna, kým je ešte nádej, ale nedaj sa strhnúť k tomu, aby si ho usmrtil.“ (Príslovia 19:18). Zároveň však musí byť výchova sprevádzaná láskou, inak deti vyrastú a budú pohoršené, odradené a vzdorovité (Kolosenským 3:21). Boh vie o tom, že výchova je bolestivá, keď sa deje (Židom 12:11), no ak hneď po nej nasleduje milujúce napomenutie, tak to je znamenite prospešné pre dieťa. „Otcovia, nedráždite svoje deti, ale vychovávajte ich s prísnosťou a napomínaním podľa Pána.“ (Efezským 6:4).

Je dôležité, aby sme zapojili deti do cirkevnej rodiny služby, keď sú ešte mladé. Pravidelne navštevovať kostol, ktorý verí v Bibliu (Židom 10:25), dovoľme im, aby nás videli ako študuje Božie Slovo a tak isto ho študujme s nimi. Rozprávajme sa s nimi o svete, ktorý okolo seba vidia a učme ich o Božej sláve skrze každodenný život. „Vychovávaj chlapca na počiatku jeho cesty, tak sa ani v starobe neodchýli z nej.“ (Príslovia 22:6). Byť dobrým rodičom je celé o tom, že vychovávate deti, ktoré budú nasledovať váš príklad v poslúchaní a uctievaní Pána.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo hovorí Biblia o tom, ako byť dobrým rodičom?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries