Čo hovorí Biblia o dinosauroch? Sú v Biblii dinosaury?Otázka: Čo hovorí Biblia o dinosauroch? Sú v Biblii dinosaury?

Odpoveď:
Téma dinosaury v Biblii je súčasťou rozsiahlejšej diskusie v rámci kresťanskej komunity ohľadom veku zeme, správneho výkladu Genesis a ako interpretovať fyzikálne javy, ktoré sú všade okolo nás. Tí, čo veria, že zem je staršia majú zato, že Biblia nespomína dinosaury, lebo podľa ich paradigmy, dinosaury vymreli milióny rokov predtým, ako prvý človek kráčal po zemi. Ľudia, ktorí spísali Bibliu nemali možnosť naživo vidieť dinosaury.

Tí, čo veria, že zem nie je až taká stará, majú zato, že Biblia spomína dinosaury, hoci nepoužíva výraz “dinosaurus.” Namiesto toho používa hebrejský výraz tanniyn . Tanniyn sa do iných jazykov prekladá niekoľkými spôsobmi; niekedy je to “morská príšera,” inokedy “plaz.” Najbežnejšie sa prekladá ako “drak.” Zdá sa, že tanniyn boli nejaké druhy obrovských plazov. Tieto živočíchy sú spomenuté takmer tridsať krát v Starej zmluve a nachádzajú sa aj vo vode aj na súši.

Okrem vyše tridsiatich zmienok o týchto obrovských plazoch vo všeobecnosti v Starej zmluve, Biblia opisuje zopár živočíchov tak, že niektorí učenci veria, že autori opisujú dinosaury. Behemoth je spomenutý ako najmocnejší zo všetkých stvorených živočíchov, obor, ktorého chvost je ako strom céder (Jób 40:15ff). Niektorí učenci sa snažili stotožniť Behemotha buď so slonom alebo hrochom. Iní poukazujú na to, že slony a hrochy majú veľmi tenké chvosty, ktoré len ťažko možno prirovnať k céderovému stromu. Dinosaury ako brachiosaurus a diplodocus na druhej strane mali obrovské chvosty, ktoré bolo ľahko možno prirovnať k cédrom.

Takmer každá praveká civilizácia má nejaký druh umenia zobrazujúceho obrovského plaza. Petroglyfy, nálezy a dokonca aj male hlinené figúrky nájdené v Severnej Amerike pripomínajú moderné kresby dinosaurov. Skalné rytiny s Južnej Amerike zobrazujú ľudí jazdiacich na zvierati podobnom diplodokovi a ku podivu veľmi podobnom triceratopsovi, pterodactylovi, a tyranosaurovi. Rímske mozaiky, májska keramika a babylonské mestské hradby svedčia o fascinácii človeka týmito živočíchmi vo všetkých kultúrach a na všetkých geografických miestach. Triezve cestopisy ako napríklad cestopis Marca Pola Il Milione sú prepletené fantastickými rozprávaniami o obludách strážiacich poklady. Moderné výskumy na týchto miestach stále prebiehajú, aj keď sú zvyčajne hodnotené veľmi skepticky.

Na dôvažok k podstatnému množstvu antropických a historických dôkazov o koexistencii človeka a dinosaurov, sú iné fyzické dôkazy ako skamenelinové odtlačky človeka a dinosaura nájdené na rovnakom mieste v Severnej Amerike a stredozápadnej Ázii.

Takže – sú v Biblii dinosaury? Táto otázka má ešte ďaleko k rozuzleniu. Závisí od toho, ako vykladáme dostupné dôkazy a ako vnímame svet okolo seba. Tu v GotQuestions.org veríme v mladšiu zem a prijímame teóriu, že človek a dinosaury existovali zároveň. Veríme, že dinosaury vymreli niekedy po potope kvôli kombinácii dramatických klimatických zmien a skutočnosti, že boli predmetom lovu človeka až do úplného vyhynutia.Návrat na slovenskú domovskú stránkuČo hovorí Biblia o dinosauroch? Sú v Biblii dinosaury?