settings icon
share icon
Otázka

Čo hovorí Biblia o dinosauroch? Sú v Biblii dinosaury?

Odpoveď


Téma dinosaurov v Biblii je súčasťou rozsiahlejšej diskusie v rámci kresťanskej komunity ohľadom veku zeme, správneho výkladu Genesis a interpretácie fyzikálnych javov, ktoré sú všade okolo nás. Tí, čo veria, že zem je staršia, si myslia, že Biblia nespomína dinosaury, lebo podľa ich paradigmy dinosaury vymreli milióny rokov predtým, ako prvý človek kráčal po zemi. Ľudia, ktorí spísali Bibliu nemali možnosť vidieť dinosaury naživo.

Tí, čo veria, že zem nie je až taká stará, si myslia, že Biblia spomína dinosaury, hoci nepoužíva výraz „dinosaurus.“ Namiesto toho používa hebrejský výraz tanniyn. Tanniyn sa do iných jazykov prekladá niekoľkými spôsobmi; niekedy je to „morská príšera,“ inokedy „plaz.“ Najbežnejšie sa prekladá ako „drak.“ Zdá sa, že tanniyn boli nejaké druhy obrovských plazov. Tieto živočíchy sú v Starej zmluve spomenuté takmer tridsať krát a nachádzajú sa vo vode aj na súši.

Okrem vyše tridsiatich všeobecných starozmluvných zmienok o týchto obrovských plazoch Biblia opisuje zopár živočíchov tak, že niektorí učenci veria, že autori opisujú dinosaury. Behemoth je spomenutý ako najmocnejší zo všetkých stvorených živočíchov, obor, ktorého chvost je ako strom céder (Jób 40:15ff). Niektorí učenci sa snažili stotožniť Behemotha buď so slonom alebo hrochom. Iní poukazujú na to, že slony a hrochy majú veľmi tenké chvosty, ktoré len ťažko možno prirovnať k céderovému stromu. Dinosaury ako brachiosaurus a diplodokus na druhej strane mali obrovské chvosty, ktoré bolo ľahko možno prirovnať k cédrom.

Takmer každá praveká civilizácia má nejaký druh umenia zobrazujúceho obrovského plaza. Petroglyfy, nálezy a dokonca aj malé hlinené figúrky nájdené v Severnej Amerike pripomínajú moderné kresby dinosaurov. Skalné rytiny v Južnej Amerike zobrazujú ľudí jazdiacich na zvierati podobnom diplodokovi a ku podivu veľmi podobnom triceratopsovi, pterodaktylovi, a tyranosaurovi. Rímske mozaiky, májska keramika a babylonské mestské hradby svedčia o fascinácii človeka týmito živočíchmi vo všetkých kultúrach a na všetkých geografických miestach. Triezve cestopisy, ako napríklad cestopis Marca Pola Il Milione, sú prepletené fantastickými rozprávaniami o obludách strážiacich poklady. Moderné výskumy na týchto miestach stále prebiehajú, aj keď sú zvyčajne hodnotené veľmi skepticky.

Okrem podstatného množstva antropických a historických dôkazov o koexistencii človeka a dinosaurov, existujú iné fyzické dôkazy, ako skamenelinové odtlačky človeka a dinosaura nájdené na rovnakom mieste v Severnej Amerike a stredozápadnej Ázii.

Takže – sú v Biblii dinosaury? Táto otázka má ešte od rozuzlenia ďaleko. Závisí od toho, ako vykladáme dostupné dôkazy a ako vnímame svet okolo seba. Tu v GotQuestions.org veríme v mladšiu zem a prijímame teóriu, že človek a dinosaury existovali zároveň. Veríme, že dinosaury vymreli niekedy po potope kvôli kombinácii dramatických klimatických zmien a skutočnosti, že boli predmetom lovu človeka až do úplného vyhynutia.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo hovorí Biblia o dinosauroch? Sú v Biblii dinosaury?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries