settings icon
share icon
Otázka

Čo hovorí Biblia o depresii? Ako sa môže kresťan dostať cez depresiu?

Odpoveď


Depresia je rozšírený jav, ktorý postihuje milióny ľudí, ako kresťanov tak i nekresťanov. Tí, ktorí trpia depresiou môžu zažiť prudké pocity smútku, hnevu, beznádeje, únavy a rôzne množstvo iných symptómov. Môžu sa začať cítiť nepotrební a dokonca mať sklony ku samovražde. Strácajú záujem o veci a ľudí, ktorých predtým mali radi. Depresia je väčšinou spustená nejakou životnou príhodou, ako strata práce, smrť milovanej osoby, rozvod, alebo psychologický problém, ako je zneužitie alebo nízka sebaúcta.

Biblia nám hovorí, aby sme boli naplnení radosťou a chválami (Filipským 4:4; Rímskym 15:11) a tak Boh pre nás všetkých chce, aby sme mali radostné životy. Toto nie je ľahké pre tých, čo trpia depresiou, no môže to byť napravené skrz Božie dary modlitby, biblického štúdia a aplikácie, podporných skupín, vzťahmi medzi veriacimi, vyznaním, odpustením a poradenstvom. Musíme vyvinúť vedomé úsilie na to, aby sme neboli pohltení v sebe, ale aby sme prevrátili naše úsilie navonok. Pocit depresie môžu byť často vyriešené tým, že tí, čo nimi trpia prenesú svoje sústredenie zo seba samých na Krista a iných ľudí.

Klinická depresia je fyzickým stavom, ktorý musí byť diagnostikovaný lekárom. Nemusí byť spôsobená nešťastnými životnými príhodami, ani jej symptómy nemusia byť zmierňované vlastnou vôľou. Napriek tomu, čomu niektorý ľudia v kresťanstve veria, nie vždy je klinická depresia spôsobená hriechom. Depresia môže byť spôsobená fyzickou poruchou, ktorá musí byť liečená liekmi a/alebo poradenstvom. Samozrejme, Boh je schopný vyliečiť akúkoľvek chorobu, alebo poruchu. Avšak, v niektorých prípadoch nie je návšteva doktora s depresiou v ničom odlišná od návštevy doktora so zranením.

Sú určité veci, ktorými môžu ľudia trpiaci depresiou môžu zmierniť svoje starosti. Mali by sa uistiť, že zostávajú v Božom Slovo, dokonca aj vtedy, keď sa im nechce. Emócie nás môžu viesť a zablúdime, ale Božie Slovo je nemenné a stojí navždy. Musíme udržiavať silnú vieru v Boha a držať sa Ho ešte silnejšie vtedy, keď prechádzame skúškami a pokušeniami. Biblia hovorí, že Boh v našich životoch nikdy nedopustí, aby pokúšania boli viac, ako dokážeme vziať (1 Korintským 10:13). Aj keď byť deprimovaný nie je hriechom, stále sme zodpovedný za to, ako sa k tomu postavíme, vrátane toho, či vyhľadáme potrebnú profesionálnu pomoc. „Skrze Ježiša teda vždy prinášajme Bohu obeť chvály, to jest ovocie pier vyznávajúcich Jeho meno.“ (Židom 13:15).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo hovorí Biblia o depresii? Ako sa môže kresťan dostať cez depresiu?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries