settings icon
share icon
Otázka

Môžu sa démoni/ zlý duchovia naviazať na neživé predmety ako šperky alebo sochy?

Odpoveď


Nie je žiadna biblická podpora myšlienky, že by sa mohli démoni viazať na fyzické objekty. Táto viera je súčasťou poverčivosti a okultných praktík, ktoré sú v animistických kultúrach alebo v okultizme.

Niektorí tvrdia, že verše ako Skutky 19:19, kde bývalí mágovia pálili svoje čarodejnícke knihy, sú dôkazom, že objekty môžu mať démonov. Ale táto časť o tom nehovorí. Je pravdepodobnejšie, že títo noví veriaci pálili svoje čarodejnícke knihy, aby sa ďalej nešírili tieto klamstvá a aby ukázali, že teraz sú z nich veriaci, ktorí patria Ježišovi.

Biblia zaznamenáva príbehy démonov, ktorí trápili a posadli neveriacich ľudí. Ale nie sú žiadne príbehy o tom, že by sa naviazali na objekty a Biblia nás nevaruje pred tým, že by sa démoni mohli naviazať na objekty. Okultné praktiky môžu lákať zlých duchov a ak sa pri tom používajú objekty, môže sa zdať, že démoni sú priťahovaní na objekty. Toto však neznamená, že démoni sú v objektoch. Sú to okultné praktiky, čo ich priťahuje. Keď prídu ku Kristovi ľudia, ktorí boli zapletení v okultizme, často sa im odporúča, aby sa zbavili okultných knižiek a predmetov, ale nie preto, že by v tých objektoch boli démoni, ale preto, že by tie knihy a predmety boli neskôr zdrojom pokušenia.

Veriaci v Krista sa nemusia báť démonov, aj keď máme byť ostražitý a v pozore pred ich zvádzaním (1. Petra 5:8). Kľúčom je podriadiť sa Bohu a chodiť denne v Kristovej pravde: „Poddajte sa teda Bohu, ale vzoprite sa diablovi - a utečie od vás“ (Jakub 4:7). Tí, ktorí veria v Krista sa nemajú čoho báť, tak ako to vysvetlil Ján: „Vy, deti, ste z Boha a zvíťazili ste nad nimi, pretože väčší je Ten, ktorý je vo vás, ako ten, čo je vo svete“ (1. Jána 4:4)

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Môžu sa démoni/ zlý duchovia naviazať na neživé predmety ako šperky alebo sochy?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries