settings icon
share icon
Otázka

Aký duchovný význam má zážitok deja vu?

Odpoveď


Pojem déjà vu je francúzsky termín, ktorý vytvoril francúzsky psychiater Émile Boirac. Déjà vu znamená „už videné" a nazýva sa aj „paramnézia". Opisuje pocit, že sme už nejakú situáciu zažili. Pri prežívaní déjà vu človeka zasiahnu pocity známosti a cudzosti, ktoré v ňom môžu vyvolať pocit, že daná situácia sa už naozaj stala.

Približne dve tretiny dospelých tvrdia, že zažili déja vu. Zážitky déjà vu sa spájajú so zdravotnými stavmi, ako sú schizofrénia, epilepsia a úzkosť. Nikto v skutočnosti nevie, čo tieto epizódy spôsobuje, hoci psychológovia prišli aj s teóriami, ako je stres a vnútorné skryté konflikty. Niektorí sa domnievajú, že déjà vu je spomienka na predtým zabudnuté sny. Iní ho spájajú s vešteckými schopnosťami, proroctvom alebo zážitkami z minulého života.

Zážitok déjà vu môže byť výsledkom toho, že Boh človeku zjavil určité veci ešte predtým, ako sa udalosť stala, ale zážitok môže byť tiež jednoducho výsledkom toho, že sa stalo niečo, čo sa veľmi podobá udalosti z minulosti. Táto udalosť vyvoláva spomienku, ktorá spôsobuje „strašidelný" pocit známosti. Skôr než o duchovný problém ide v prípade déjà vu pravdepodobne o jednoduchý a neškodný fyzický problém.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Aký duchovný význam má zážitok deja vu?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries