settings icon
share icon
Otázka

Čo je to duchovný dar uzdravovania?

Odpoveď


Duchovný dar uzdravovania je nadprirodzený prejav Božieho Ducha, ktorý zázračne prináša uzdravenie a oslobodenie od choroby a/alebo slabosti. Je to Božia moc, ktorá ničí dielo hriechu a/alebo diabla v ľudskom tele, ako napríklad uzdravenia, ktoré vykonal Ježiš a učeníci (Matúš 4:24; 15:30; Skutky 5:15-16; 28:8-9). Dar uzdravovania daný cirkvi je zaznamenaný predovšetkým v 1. Korinťanom 12, kde sú vymenované duchovné dary.

Duchovné dary sú sily, zručnosti, schopnosti alebo vedomosti, ktoré Boh prostredníctvom Ducha Svätého dáva kresťanom. Pavol hovorí cirkvi, že cieľom duchovných darov je budovať ostatných veriacich a v konečnom dôsledku oslavovať Boha. Boh dáva tieto dary na svoje použitie, ale v korintskom zbore boli zrejme akýmsi symbolom postavenia alebo sa používali na vyjadrenie nadradenosti. Je zaujímavé, že v 1. Korinťanom 12:9 sa o „daroch“ uzdravovania hovorí v množnom čísle, čo môže naznačovať, že existujú rôzne dary uzdravovania. Dary uzdravovania mohli znamenať veľmi širokú škálu schopností alebo zručností. Mohlo by ísť o moc robiť zázračné alebo dramatické uzdravenia, ako napríklad umožniť chromému chodiť, alebo o používanie či chápanie medicíny. Mohlo by ísť dokonca o schopnosť vcítiť sa do druhých a prejavovať im lásku až po uzdravenie citového zranenia.

O používaní duchovného daru uzdravovania sa medzi kresťanmi viedlo veľa diskusií. Niektorí sa domnievajú, že dar uzdravovania a niektoré ďalšie dary znamení už dnes nepôsobia, zatiaľ čo iní veria, že zázračné dary sa používajú aj dnes. Samozrejme, moc uzdravovať nikdy nebola v samotnom obdarovanom. Moc uzdravovať pochádza od Boha a iba od Boha. Hoci Boh uzdravuje aj dnes, veríme, že jeho uzdravovanie prostredníctvom daru uzdravovania patrilo predovšetkým apoštolom cirkvi v prvom storočí, aby potvrdili, že ich posolstvo pochádza od Boha (Skutky 2:22; 14:3).

Boh stále koná zázraky. Boh stále uzdravuje ľudí. Bohu nič nebráni, aby uzdravil jedného človeka prostredníctvom služby iného človeka. Zdá sa však, že zázračný dar uzdravovania ako duchovný dar dnes nefunguje. Boh určite môže zasiahnuť akýmkoľvek spôsobom, ktorý uzná za vhodný, či už „normálnym“ spôsobom, alebo prostredníctvom zázraku. Aj naše spasenie je zázrak. Boli sme mŕtvi v hriechu, ale Boh vstúpil do nášho života a urobil nás novým stvorením (2. Korinťanom 5:17). To je najväčšie uzdravenie zo všetkých.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je to duchovný dar uzdravovania?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries