settings icon
share icon
Otázka

Aké sú duchovné dary slova múdrosti a slova poznania?

Odpoveď


V Písme sú tri zoznamy duchovných darov (Rimanom 12:6-8; 1. Korinťanom 12:4-11 a 1. Korinťanom 12:28), ale len v jednom z nich sa spomínajú dary označované ako slovo múdrosti a slovo poznania (1. Korinťanom 12:8). Existuje veľa nejasností, čo presne sú tieto dva dary. Možno najlepší spôsob, ako sa k tomu priblížiť, je opísať, čo tieto dary nie sú.

Niektorí charizmatickí/pentekostální kresťania považujú duchovné dary slovo poznania a slovo múdrosti za to, že Duch Svätý hovorí od jedného veriaceho k druhému a dáva mu zjavenie týkajúce sa rozhodnutia alebo situácie. Tí, ktorí tieto dary takto používajú, často hovoria niečo v zmysle: „Mám pre teba slovo od Pána.“ Pritom tvrdia, že hovoria v mene Boha, a vyhlasujú, že ich slová treba bezpodmienečne poslúchať.

Takéto chápanie darov slova poznania a slova múdrosti sa nebezpečne blíži k popieraniu učenia o dostatočnosti Písma. Ak Boh naďalej zjavuje svoju vôľu a múdrosť prostredníctvom osobitného zjavenia jednotlivcom, potom môže byť jeho slovo skutočne dostatočné na to, aby „aby Boží človek bol dokonalý a pripravený na každé dobré dielo“ (2. Timotejovi 3:17)? Dal nám Boh naozaj všetko, čo potrebujeme pre život a zbožnosť (2. Petrov 1:3), ak potrebujeme, aby nám osobitnú zjavnosť od Boha dali iní jednotlivci? Tým nechceme povedať, že Boh nikdy nepoužije inú osobu, aby k nám prehovoril, ale ak často potrebujeme priame posolstvá od Boha prostredníctvom iných ľudí, aby sme mohli žiť svoj život, je Božie slovo naozaj dostatočné, ako sa samo vyhlasuje?

Ak teda slovo múdrosti a slovo poznania nie sú prorocké/zjaviteľské dary, čo to vlastne je? Jedno vieme určite: tieto dary sú dané Duchom, aby budovali Kristovo telo pre „spoločný úžitok“ (1. Korinťanom 12:7). Spúšť, ktorá tak často vzniká v zboroch, ktoré praktizujú slovo poznania a slovo múdrosti ako zjavujúce dary, zjavne nie je pre spoločné dobro. Zmätočné, hmlisté a niekedy protirečivé „slová od Pána“ nepochádzajú od Boha, pretože on nie je Bohom zmätku a neporiadku (1. Korinťanom 14:33). Nemajú ani tendenciu spájať kresťanov pre ich budovanie; naopak, majú tendenciu spôsobovať rozdelenie a spory v tele. Často sa dary slova poznania a/alebo slova múdrosti používajú na získanie moci a vplyvu nad inými ľuďmi, aby sa ostatní stali závislými od toho, kto tvrdí, že tieto dary vlastní. Takéto zneužívanie týchto dvoch darov zjavne nie je od Boha.

Vzhľadom na to ponúkame tieto definície duchovných darov slova poznania a slova múdrosti:

Slovo múdrosti - Skutočnosť, že tento dar je opísaný ako „slovo“ múdrosti, naznačuje, že ide o jeden z rečníckych darov. Tento dar opisuje niekoho, kto dokáže chápať a prednášať biblickú pravdu tak, že ju dokáže obratne aplikovať na životné situácie so všetkou rozvahou.

Slovo poznania - Tiež hovoriaci dar, ktorý zahŕňa pochopenie pravdy s náhľadom, ktorý prichádza len prostredníctvom zjavenia od Boha. Tí, ktorí majú dar poznania, rozumejú hlbokým Božím veciam a tajomstvám jeho slova.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Aké sú duchovné dary slova múdrosti a slova poznania?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries