settings icon
share icon
Otázka

Čo je to smútočná reč?

Odpoveď


Je to reč (alebo písomný prejav), v ktorej sa chváli osoba, udalosť alebo vec. Najčastejšie si pod smútočnou rečou predstavujeme prejav na pohrebe, ktorý sa prednáša na počesť zosnulého. Eulógia pochádza z gréckeho eulogia, čo znamená „dobrá reč" alebo „pekný jazyk".

Biblia nehovorí nič konkrétne o pohreboch. Má však veľa čo povedať o našej reči. V liste Efezanom 4:29 sa píše: „Nech z vašich úst nevyjde nijaké zlé slovo, ale iba dobré, na budovanie, kde treba, aby počúvajúcim prinášalo milosť." Filipanom 4:8 poučuje: „Napokon, bratia, upriamte svoju myseľ na všetko, čo je pravdivé, čestné, spravodlivé, čisté, láskyhodné a úctyhodné, to, čo je cnostné a chvályhodné." Určite je vhodné zamerať sa na veci, ktoré sú na človeku, udalosti alebo veci obdivuhodné, a potom sa o ne podeliť.

Máme si „predbiehajte sa navzájom v úctivosti" (Rimanom 12:10) a „všetkých si uctite" (1. Petrov 2:17). To určite robí prednesenie smútočnej reči prijateľným v Božích očiach. Veriaci sa neuchyľujú k pochlebovaniu, ale mali by byť ľuďmi, ktorí povzbudzujú druhých, hovoria pozitívne a vzdávajú česť tam, kde sa patrí (pozri Rimanom 13:7).

Biblia nehovorí nič konkrétne o prijateľných pohrebných zvykoch, ktorých súčasťou sú často aj smútočné reči. Učí nás však, aby sme: „plačte s plačúcimi" (Rimanom 12:15). Hovoriť o pozitívnych aspektoch zosnulého milovaného človeka môže byť spôsobom smútenia. Život je dar od Boha a všetci ľudia sú jeho stvorením, hodným úcty a rešpektu, pretože sú stvorení na Boží obraz. Preto je úcta k zosnulým vhodným a rozumným postupom. List Hebrejom 11 by sme mohli považovať za akúsi „chválospev"; táto kapitola je vynikajúcim príkladom spisu na oslavu tých, ktorí nás predišli.

Smútočné prejavy môžu byť užitočným spôsobom, ako si uctiť pamiatku ľudí alebo pripomenúť nejakú udalosť. Pri prednášaní akéhokoľvek smútočného prejavu je dôležité zabezpečiť, aby poslucháčov alebo čitateľov povzbudil. Je tiež dôležité uistiť sa, že aj keď hovoríme alebo píšeme na chválu osoby alebo udalosti, vždy pamätáme na to, že najvyššia chvála patrí Bohu, Stvoriteľovi a podporovateľovi všetkého.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je to smútočná reč?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries