settings icon
share icon
Otázka

Sú v Biblii spomenutí nejakí čierni ľudia?

Odpoveď


V Biblii sa spomínajú ľudia čiernej pleti, hoci Biblia výslovne neoznačuje žiadnu osobu ako osobu čiernej pleti. Biblia tiež výslovne neoznačuje žiadnu osobu ako osobu bielej pleti. Farba pleti človeka sa v Biblii spomína len zriedkavo; farba pleti človeka je pre základné posolstvo Biblie bezvýznamná.

Prevažná väčšina biblického príbehu sa odohráva na Blízkom východe, v Izraeli a jeho okolí. V týchto regiónoch sa nevyskytujú ani „čierni“, ani „bieli“ ľudia. Väčšina ľudí v Biblii sú Semiti a mali by mať svetlú až tmavohnedú pleť. V konečnom dôsledku nezáleží na tom, akú farbu pleti mali ľudia v Biblii.

Niektorí bádatelia sa domnievajú, že Mojžišova manželka Cippora bola čiernej pleti, keďže bola Kušitka (4. Mojžišova 12:1). Kuš je staroveký názov pre oblasť v Afrike. Šulamitka mohla byť čierna (Veľpieseň 1,5), hoci kontext naznačuje, že jej pokožka bola tmavá kvôli práci na slnku. Niektorí navrhujú, že Batšeba (2. Samuelova 11:3) bola čierna. Niektorí sa domnievajú, že kráľovná zo Šeby, ktorá navštívila Šalamúna (1. Kniha kráľov 10:1), bola čierna. Šimon z Cyrény (Matúš 27:32) mohol byť čiernej pleti a tiež „Simeon zvaný Niger“ v Skutkoch 13:1. Etiópsky eunuch v Skutkoch 8:37 bol takmer určite černoch. Etiópčania sa v Biblii spomínajú asi 40-krát a môžeme predpokladať, že ide o zmienky o černochoch, keďže Etiópčania sú čierni. Prorok Jeremiáš sa pýtal: „Či aj Etióp zamení kožu a leopard svoje pásy?“ (Jeremiáš 13:23) - prirodzený predpoklad je, že Jeremiáš má na mysli čiernu pleť.

Väčšina biblických učiteľov sa domnieva, že čierni ľudia sú potomkami Noemovho syna Chama (1. Mojžišova 10:6-20), ale nemôžeme si byť istí, pretože Biblia to výslovne neuvádza. Keď ide o farbu pleti, Biblia dôsledne mlčí. Farba pleti nie je pre Boha taká dôležitá ako stav srdca. Evanjelium je univerzálna dobrá správa. Čierni ľudia, bieli ľudia a každý odtieň medzi nimi sú pozvaní prísť ku Kristovi pre spasenie. Z Božej milosti môžeme odvrátiť zrak od pokožky a zamerať sa na dušu.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Sú v Biblii spomenutí nejakí čierni ľudia?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries