settings icon
share icon
Otázka

Aký je pôvod a význam chrličov?

Odpoveď


Chrliče sú postavy často vytesané do architektúry starých kostolov, zvyčajne v podobe groteskného zvieraťa alebo človeka. Mnohokrát boli chrliče v gotických kostoloch pripevnené k odkvapovému systému strechy, pričom ústa chrliča slúžili ako výtok dažďovej vody a pomáhali chrániť murivo pred zničením.

V katolíckych kostoloch v stredoveku sa chrliče používali na sekundárne účely, a to po odvedení vody z múrov kostola. Niektorí veria, že chrliče na kostole mali odháňať zlo; je tiež možné, že chrliče symbolizovali zlých duchov, obludné bytosti a zatratené duše. Myslelo sa na to, že kostol poskytuje duchovné bezpečie pre tých, ktorí prijali jeho autoritu, ale mimo kostola hrozí duchovné nebezpečenstvo. Chrliče boli teda varovaním pre obyvateľstvo, že je lepšie byť vnútri kostola ako mimo neho.

Je tiež možné, že chrliče mali symbolicky znázorňovať peklo; vonkajšok kostola bol opäť v kontraste s jeho vnútrom. Chrliče však pochádzajú ešte z predkresťanských čias. Jedným z prvých príkladov chrličov je súbor chrličov vody v tvare leva zabudovaný do boku Diovho chrámu v gréckej Olympii. Staroveká egyptská architektúra sa tiež môže pochváliť chrličmi, pričom väčšina z nich má tvar leva.

Chrliče sa v Biblii nikdy nespomínajú. Démoni sú niekedy zobrazovaní tak, že vyzerajú trochu ako chrliče, ale je nepravdepodobné, že by démoni mali takúto podobu, ak vezmeme do úvahy ich cieľ - oklamať ľudí, aby ich považovali za anjelov svetla (2. Korinťanom 11:14). Jednoducho povedané, Biblia nám nedáva dôvod veriť, že existuje nejaká bytosť podobná chrličom. Chrliče sú určite zaujímavejšie ako nezdobené dažďové chrliče a symbolika, ktorá sa za nimi skrýva, je fascinujúca. Ale duchovné bezpečie sa nenachádza v budove alebo v náboženstve založenom na skutkoch; nachádza sa len v Kristovi (Príslovia 18:10; 2. Samuelova 22:3; Žalm 91:2).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Aký je pôvod a význam chrličov?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries