settings icon
share icon
Otázka

Čo je to chrislam?

Odpoveď


Chrislam je pokus o zlúčenie kresťanstva s islamom. Začalo sa to v Nigérii v 80. rokoch 20. storočia a chrislamské myšlienky sa rozšírili do veľkej časti sveta. Základnou myšlienkou chrislamu je, že kresťanstvo a islam sú kompatibilné, že človek môže byť kresťanom a moslimom zároveň. Chrislam nie je skutočné samostatné náboženstvo, ale skôr ide o stieranie rozdielov a odlišností medzi kresťanstvom a islamom.

Zástancovia chrislamu poukazujú na skutočnosti, ako napríklad, že Ježiš sa v Koráne spomína 25-krát, alebo že kresťanstvo a islam majú podobné učenie o morálke a etike, alebo že je potrebné, aby sa dve najväčšie monoteistické náboženstvá spojili v boji proti vzostupu ateizmu a alternatívnej spirituality. Niektorí považujú chrislam za riešenie pretrvávajúceho konfliktu medzi západným svetom, ktorý je prevažne kresťanský, a Blízkym východom, ktorý je prevažne moslimský.

Hoci je nepopierateľné, že medzi kresťanstvom a islamom (a judaizmom) existuje mnoho podobností, chrislam v konečnom dôsledku zlyháva, pretože kresťanstvo a islam sa diametrálne odlišujú v najdôležitejšej otázke - v otázke identity Ježiša Krista. Pravé kresťanstvo vyhlasuje, že Ježiš je vtelený Boh v ľudskej podobe. Pre kresťanov je Kristovo božstvo vec o ktorej nemožno diskutovať, pretože bez jeho božstva by Ježišova smrť na kríži nestačila na to, aby sa stala zmiernou obetou za hriechy celého sveta (1. Jánov 2:2).

Islam Kristovo božstvo rozhodne odmieta. Korán vyhlasuje myšlienku, že Ježiš je Boh, za rúhanie (5:17). Viera v Kristovo božstvo je pre moslimov považovaná za shirk „špinu“. Ďalej islam popiera Kristovu smrť na kríži (4:157-158). Najdôležitejšie učenie kresťanskej viery je v islame odmietané. V dôsledku toho sú tieto dve náboženstvá absolútne nezlučiteľné, takže chrislam je koncept, ktorý by mali odmietnuť tak kresťania, ako aj moslimovia.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je to chrislam?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries