settings icon
share icon
Otázka

Čo je charizmatické hnutie?

Odpoveď


Charizmatické hnutie je medzidenominačné hnutie charizmatickej obnovy a je dnes najpopulárnejšou aj najrýchlejšie sa rozmáhajúcou silou v rámci kresťanského sveta. Toto hnutie má korene v roku 1906 v misii Azusa Street v Los Angeles, v Kalifornii, ktorá bola podporovaná metodistickým obrodením. Tam ľudia tvrdili, že boli „pokrstení Duchom Svätým“, spôsobom, aký je zaznamenaný v Skutkoch apoštolov v 2. kapitole počas oslavy Letníc. Ľudia hovoriaci v jazykoch a zázraky uzdravenia vyburcovali ľudí k duchovnému šialenstvu. Ľudia, ktorí sa zúčastnili týchto stretnutí, šírili ďalej svoje nadšenie po Spojených štátoch amerických a začalo sa letnično - charizmatické hnutie.

Začiatkom 70. rokov 20. st. sa toto hnutie začalo šíriť aj v Európe a počas 80. rokov sa rozšírilo natoľko, že z neho vznikli nové denominácie. Hnutie malo vplyv aj na denominácie ako baptisti, Episkopálna cirkev, evanjelici a tiež na cirkvi mimo denominácií.

Hnutie bolo pomenované na základe gréckeho slova charis, ktoré môže byť preložené ako „milosť“ a mata, ktoré je gréckym slovom pre „dary“. Charismata teda znamenajú „dary milosti“. Zdôrazňujú prejavy darov Ducha Svätého ako dôkaz prítomnosti Ducha Svätého. Tieto dary, tiež známe ako „charizmy“ alebo duchovné dary, ktoré vraj dávajú jednotlivcovi vplyv a autoritu nad množstvom ľudí. Popredným darom medzi týmito „charizmami“ je hovorenie jazykmi a prorokovanie. Charizmatici sa držia toho, že prejavy Ducha Svätého dané cirkvi v 1. storočí je možné zažívať a praktikovať aj dnes.

Charizmatické hnutie je známe hlavne pre svoje akceptovanie hovorenia jazykov (tiež známe ako glossolalia), božského uzdravovania a proroctiev ako znaku Ducha Svätého. Väčšina stretnutí sú za účelom modlenia a duchovného spevu, tancovania, kričania „v duchu“ a dvíhania rúk v modlitbách. Pomazávanie chorých olejom je tiež často súčasťou zhromaždenia. Toto sú hlavné dôvody rastu a popularity hnutia. Kým rast a obľúbenosť sú určite žiadúce, nedajú sa použiť na overenie pravdy.

Zostáva otázka: je charizmatické hnutie duchovné? Najlepšie vieme túto otázku zodpovedať takto: vieme, že od stvorenia človeka je Satanovým zákerným plánom dať závoj medzi Božie deti a bezchybné Božie Slovo. Začalo to v záhrade Éden, keď sa had opýtal Evy: „Skutočne Boh povedal...?“(Genesis 3:1), čím začala rásť pochybnosť o autorite a autenticite toho, čo Boh povedal. Od toho dňa neustále napáda bezchybnosť a dostatočnosť Biblie. Vieme, že Satan zvýšil tempo tejto stratégie (1. Petrov 5:8).

Dnes sme svedkami vzrastajúcej hrozby démonickej aktivity vo svete zázrakov. Keďže sa Satanovi nepodarilo zobrať Bibliu od nás, snaží sa teraz odviesť nás od Biblie. Jednoducho vedie kresťana k tomu, aby na základe tvrdení mužov a žien venoval svoju pozornosť nadprirodzeným zážitkom. Výsledkom tohto je, že tí, ktorí vyhľadávajú zážitky iných, už nemajú čas ani záujem hľadať v Písmach Božiu pravdu.

Boh robí zázraky, to je bez popretia. Niektoré, ktoré sa objavujú v charizmatických hnutiach môžu byť naozaj skutočná práca Ducha Svätého. Avšak jadrom pravdy je: telo Kristove nepotrebuje nových apoštolov, alebo nových liečiteľov ani samozvaných činiteľov zázrakov. To, čo cirkev potrebuje je navrátiť sa k Božiemu Slovu a prehlasovať celú Božiu pravdu v moci a láske Ducha Svätého.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je charizmatické hnutie?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries